Alın Teriyle Kaybettiklerimiz

21 01 2013 09:06 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3104 okundu

para-moneyAlın teriyle bir şey kaybedilir mi? Aslında kazanılan her şey insana bir şey kaybettirir. Eskisini ya da eskimeyenleri. İnsan hiç ah vah etmez alın teriyle kaybedince. Çünkü alın teridir. Kazandığının yanında kaybettiğini farkedemez bazen.

Alın teriyle kazanılan para bereketlidir. Ancak israfa düşüp lükse kaçmak alın teriyle kaybettirir. Mesela bir cep telefonunuz var. Yeni aldınız ve biraz kullandıktan sonra sıkıcı gelmeye başladı. Aslında ihtiyacınız yok ama daha çok özellikli bir telefonunuz neden olmasın? Para sıkıntınız yoksa bu soruyu destekler düşünceleriniz. Yeni bir telefon aldınız. Aslında zor olmadı. Kolay yenilik yapmaya alıştınız. Ancak zorluklar karşısında nasıl kazanılacağını unuttunuz. Kaybettiniz.

Bir çok şeyi böyle kaybettik. Bilgisayarımız olsa okuduğum bütün kitapları oradan okurum diyerek aldık bilgisayarımızı. O hevesle aldık belki. Açıp bir gün bir kitabı araştırmayı bırakın Facebook’tan başımızı kaldıramaz olduk. Kitap okuma alışkanlığımızı kaybettik.

Akşamları soğuk olur. Kış aylarında iş çıkışı eve giderken üşüyoruz, zaman kaybediyoruz diye aldık belki altımızdaki arabayı. Alın terimizle aldık. Dişimizden tırnağımızdan artırarak aldık. Belki zeytinleri kahvaltıda sayarak yedik. Kaldırımları, yürürken selam verip hal hatır sorduğumuz insanları unuttuk. Telaşla arabamızla kaldırımda giden insanları yoldaki yağmur sularıyla ıslatıp yayaların halini unuttuk. Kısa mesafe de olsa beş dakika daha internette dolaşıp arabayla gittik gideceğimiz yere. Yürüme alışkanlığımızı kaybettik.

-Cep telefonu diye bir şey varmış, istediğin yeri çok ucuza arayıp konuşabiliyor, mesaj yazabiliyormuşsun- cümlelerini hepimiz kullandık bir zamanlar. Çok olmadı aslında. -Bu akşam hem falan konuyu konuşuruz hem de bir ziyaret olur karşı komşuya gidelim- cümlelerinin yerini -kızım telefonu getirir misin- cümleleri aldı. Eskiden bir araya gelince sohbet edilirdi, şimdi toplanıp herkes televizyona bakıyor kimse kimseyle konuşmuyor diye yadırgadığımız alışkanlığımızı bırakıp bir araya gelme alışkanlığımızı kaybettik.

Biz küçükken torbalar dolusu oyuncak arabalarımız, oyun hamurumuz vb yoktu. Giderdik marangozlardan arta kalan küçük tahta parçalarına gazoz kapaklarından tekerler yapar kendi oyuncaklarımızı inşa ederdik. Oyun hamuru yerine çamurla oynardık, çamurdan evler yapardık. Şimdi elinden tutup alışıveriş merkezine götürdüğünüz çocuğunuz soluğu oyuncakçıda alıyor. Oyuncağı yolda daha eve gelmeden bozuyor. Yarın yenisini alıyorsunuz yine bozuluyor. Üretkenliğimizi kaybettik.

Kim bilir daha neleri kaybettik..


Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?