Bilgisayarınızı Otomatik Kapatma İçin Zamanlayın

27 10 2015 23:06 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5703 kez okundu

Bilgisayarınızda herhangi bir işlemin bitmesini bekleyip kapatmak istiyor olabilirsiniz. Mesela bir dosya indiriyorsunuz ve aynı zamanda uyumanız gerek. Dosya indirme işlemi tamamlandığında bilgisayarınız kapansın istiyorsunuz.

Aslında bazı programlarda işlem tamamlanınca bilgisayarı kapatmak için bir seçenek mevcut. Ancak bu yoksa dert etmeyin. Oluşturacağınız küçük bir dosya ile istediğiniz zaman bilgisayarınızın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Windows’ta daha doğrusu Dos’tan bu yana toplu işlem için kullanılan uzantı olan BAT ile siz de bazı küçük işler yapabilirsiniz. Biz de bir toplu işlem dosyası oluşturup bilgisayarımızı ileri bir saatte kapatalım.

otomatik kapa1

Öncelikle masaüstüne sağ tıklayın ve yeni metin belgesi oluşturun.

otomatik kapa 2

Oluşturduğunuz belgeyi açın ve içerisine shutdown -s -t 3600 -f yazın.

otomatik kapa 3

Ardından sol üst kısımdan dosya/farklı kaydet deyin ve dosya adının sonuna .bat yazarak kaydedin. Örneğin: otomatik kapa.bat

otomatik kapa 4

Kaydettiğiniz dosyada yer alan 3600 rakamı saniye cinsinden 1 saate eşit. yani onu dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

otomatik kapa 5

Kaydettiğiniz dosyası çift tıkladığınızda işlem başlar ve verdiğiniz süre için geri sayım bittiğinde bilgisayarınız kapanır. Dosyayı çift tıkladığınızda bilgisayarınızın sağ alt kısmında bir geri sayımın başladığına dair uyarı göreceksiniz.

Eğer ayını dosyayı sağ tıklayıp düzenler ve rakamı değiştirir kaydederseniz daha sonra yine zamanlama yapabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?