Bilgisayarınızı Otomatik Kapatma İçin Zamanlayın

27 10 2015 23:06 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5252 kez okundu

Bilgisayarınızda herhangi bir işlemin bitmesini bekleyip kapatmak istiyor olabilirsiniz. Mesela bir dosya indiriyorsunuz ve aynı zamanda uyumanız gerek. Dosya indirme işlemi tamamlandığında bilgisayarınız kapansın istiyorsunuz.

Aslında bazı programlarda işlem tamamlanınca bilgisayarı kapatmak için bir seçenek mevcut. Ancak bu yoksa dert etmeyin. Oluşturacağınız küçük bir dosya ile istediğiniz zaman bilgisayarınızın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Windows’ta daha doğrusu Dos’tan bu yana toplu işlem için kullanılan uzantı olan BAT ile siz de bazı küçük işler yapabilirsiniz. Biz de bir toplu işlem dosyası oluşturup bilgisayarımızı ileri bir saatte kapatalım.

otomatik kapa1

Öncelikle masaüstüne sağ tıklayın ve yeni metin belgesi oluşturun.

otomatik kapa 2

Oluşturduğunuz belgeyi açın ve içerisine shutdown -s -t 3600 -f yazın.

otomatik kapa 3

Ardından sol üst kısımdan dosya/farklı kaydet deyin ve dosya adının sonuna .bat yazarak kaydedin. Örneğin: otomatik kapa.bat

otomatik kapa 4

Kaydettiğiniz dosyada yer alan 3600 rakamı saniye cinsinden 1 saate eşit. yani onu dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

otomatik kapa 5

Kaydettiğiniz dosyası çift tıkladığınızda işlem başlar ve verdiğiniz süre için geri sayım bittiğinde bilgisayarınız kapanır. Dosyayı çift tıkladığınızda bilgisayarınızın sağ alt kısmında bir geri sayımın başladığına dair uyarı göreceksiniz.

Eğer ayını dosyayı sağ tıklayıp düzenler ve rakamı değiştirir kaydederseniz daha sonra yine zamanlama yapabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Teshekkurler
 • Anonim Vigivan

  Ziraat bankası bilgilerini mail olarak alabilir miyim ?
 • Anonim yorumcu

  Hocam merhaba..bu özelliği twitter kaldırdı ama dm kısmına kim tıklarsa sürekli welcome mesajı gidiyor.bu mesajı nasıl kaldırabilirim.yardımcı olursanız sevinirim...
 • Anonim Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Anonim yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.