Bir Tweeti RT ve Fav Yapan Kullanıcıları Takip Edin

17 12 2014 20:41 tarihinde, Twitter kategorisinde yazıldı. 41 yorum yapıldı, 16757 kez okundu

Twitter'da karşılıklı takip için yeni bir yöntem olan bir tweeti rt ve fav yapan kullanıcıları takip etmek için sizlerle yeni kodlar paylaşıyorum.

Twitter’da karşılıklı takip yaparak takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız bunun tek bir yolu var:  kullanıcıları takip etmek.

Kullanıcıları takip etmenin ise bir çok yolu var. Daha önce tweetlerimde bahsettiğim bir kodlamayı sonlandırdım. Bundan böyle Tweetdeck üzerinden bir kişinin attığı tweetleri RT ve FAV’layanları hızlı bir şekilde takip edebileceksiniz. Sizden ricam bu yazının tamamını okuyup anlattıklarımı uygulamadan Twitter üzerinden ya da iletişimle bana özel olarak anlatmamı istemeyin.

Neden Tweetdeck?

Tweetdeck, tweetlere yapılan rt ve favların 100 tanesini gösteriyor. Twitter üzerinde ise sadece 20 tanesini görebiliyoruz. Daha avantajlı olduğu için Tweetdeck kullanmanız gerekecek.

Tweetdeck tamamen Twitter’a ait bir uygulama. Birden çok hesabı tek bir Tweetdeck hesabı ile yönetebilmenizi sağlıyor. Bu durumu da takip yaparken avantaja dönüştürebilirsiniz.

API Hakkında

Takip işleminin yapılışına geçmeden önce önemli bir konuyu açıklamak istiyorum. Twitter’da rt, fav ve takip yaptıran diğer sitelerde olduğu gibi Tweetdeck’te de API kullanılıyor. API, twitter.com sitesi dışında Twitter’ın özelliklerini kullanmanızı sağlayan bir çeşit bağlantı aracı diyebilirim. Bağlantıyı uygulama ile hesabınıza giriş yaparak yapıyorsunuz ve kullandığınız uygulamalar veri alışverişi sağlıyor ve her uygulama belli özel anahtarlar kullanıyor. Konuyu dağıtmak istemiyorum bu yüzden özetlemek gerekirse Tweetdeck üzerinde takip yapmak için 2 adet anahtara yani key’e ihtiyaç var. Buna bir yöntemle tarayıcınızın console sekmesinden birazdan bahsedeceğim şekilde ulaşabilirsiniz.  Bu anahtarı kullanarak takip isteği göndereceğimizi için takip butonuna tıkladığınızda sizden takip yapacağınız her hesap değişikliği için 1 defaya mahsus olarak o anahtarlar istenecek.

Yazıyı uzatıyorum ama bu size zormuş gibi gelmesin aslında yaptığınızda basit bir şey olduğunu anlayacaksınız. Sadece herkesin anlayabilmesi için daha ayrıntılı açıklamaya çalışıyorum.

RT ve FAV yapanları takip etme kodlarının kullanımı

Kodları kullanmanız için öncelikle Chrome ya da Firefox kullanıyor olmanız gerekir. Kodları yaparken genelde Chrome üzerinde çalıştığım için hata ihtimali Chrome’da daha düşüktür o yüzden tercihim Chrome’dur. Aşağıdaki adımları tamamlayıp takip yapmadan önce yazının tamamını okuyun.

Chrome kullanıcıları

1 – Tampermonkey isimli eklentiyi kurun.

2 – Sonra hazırladığım kodları Tampermonkey’e eklemek için şu adrese giderek  sağ üstten install ardından yeni sayfada sol üstten install diyerek kurun.

Ardından Tweetdeck’ı yenileyerek sol üst bölümdeki takip et bağlantısını görebilirsiniz.

Firefox Kullanıcıları

1- Greassmonkey isimli eklentiyi Add To Firefox butonuna tıklayarak kurun. Tarayıcıyı yeniden başlat uyarısına sol üstten cevap verin ve yeniden başlatın.

2- Ardından kodları  şu adrese gidip  sağ sütten install diyerek ardından sağ sütten betik yükle ve ardından yeni pencereden kur diyerek kurun.

Ardından Tweetdeck hesabınıza girip sayfayı yenileyerek sol üst bölümden takip işlemini yapabilirsiniz. Ancak öncelikle bu yazıyı sonuna dek okuyun.

x-td-oauth-key ve x-td-oauth-secret Kodlarının alınması

Bu çok önemli. Çünkü bu kodlar sizin Tweetdeck’e giriş yaptığınız ve şuan Twitter/ayarlar/uygulamalar bölümünde yer alan Tweetdeck hesabının anahtarlarıdır. Bunlar olmadan takip işlemi olmaz. Peki nasıl bulacağız? Çok basit.

Chrome kullanıyorsanız eğer;

1- Tweetdeck’i açın ardından hangi hesabınıza takip yapacaksanız onu aktif hesap yapın.

2- Ardından f12 tuşuna basıp geliştirici araçlarına girin. Geliştirici penceresinin üstünde sekmeler göreceksiniz. Oradan Network sekmesine tıklayarak aktif edin.

3- Ardından herhangi bir kullanıcıyı Twetdeck üzerinden takip edin.

4- Network sekmesine gelin sol kısımdaki listeden en altta yer alan ve rengi kırmızı olmayan “https://tweetdeck.twitter.com/oauth/proxy/twitter/…” diye devam eden adresin birine tıklayın.

chrome token

5- Sağ bölüme o adresle ilgili bilgiler çıkacak. Buradan “x-td-oauth-key” ve “x-td-oauth-secret” i bulun.

6- Sol üst bölüme eklediğim takip butonuna tıklayın ve üst kısımda yer alan bölümdeki alanlara o anahtarları yazıp tamam deyin ve takip işlemi başlasın.

Başka bir hesapla takip yapacağınız zaman “x-td-oauth-key” ve “x-td-oauth-secret” kodları değişebildiği için hesabınızı varsayılan olarak atadıktan sonra anahtarları yeni bir kişi takip ederek tekrar elde etmeniz ve öyle takibe başlamanız gerekir.

Firefox Kullanıyorsanız;

1- Tweetdeck’i açın ardından hangi hesabınıza takip yapacaksanız onu aktif hesap yapın.

2- Ardından f12 tuşuna basıp geliştirici araçlarına girin. Geliştirici penceresinin üstünde sekmeler göreceksiniz. Oradan Console sekmesine gelin ve bir altındaki sekmelerden Net’i seçin ve mavi yani aktif olmasını sağlayın.

3- Ardından herhangi bir kullanıcıyı Twetdeck üzerinden takip edin.

4- Net sekmesine gelin sol kısımdaki listeden en altta yer alan ve rengi kırmızı olmayan “https://tweetdeck.twitter.com/oauth/proxy/twitter/…” diye devam eden adresin birine tıklayın.

firfox token

5- Yeni açılan pencerenin sağ altından tutup genişletin daha net görmeniz için ve yine üst kısımdan “x-td-oauth-secret” ve “x-td-oauth-key” kodlarını seçtikten sonra ctrl+c yaparak kopyalayın.

6- Sol üst bölüme eklediğim takip butonuna tıklayın ve üst kısımda yer alan bölümdeki alanlara o anahtarları yazıp tamam deyin ve takip işlemi başlasın.

Başka bir hesapla takip yapacağınız zaman “x-td-oauth-key” ve “x-td-oauth-secret” kodları değişebildiği için hesabınızı varsayılan olarak atadıktan sonra anahtarları yeni bir kişi takip ederek tekrar elde etmeniz ve öyle takibe başlamanız gerekir.

Tweetdeck Tweetleri Listeleme

Bir kişinin tweetleri takip etmek için öncelikle tweetleri listelemeniz gerekir. Diyelim ki nebigarci kullanıcı adına ait tweetleri rt ve fav yapanları takip etmek istiyorsunuz. Sol bölümden add column butonuna tıklayıp aramayı seçin. Yeni ama kutucuğuna from:nebigarci yazdığınızda benim tweetlerim listelenir. Seçeneklerden retweetleri kapatabilirsiniz ayrıca.

RT ya da FAV almayan tweet sahiplerinde uygulamayın!

Eğer bir tweet hiç rt almamışsa ya da hiç fav almamışsa o kullanıcıda uygulamayın. Çünkü işlemi durdurup devam etmeniz gerekir. Aksaklıklar yaşamak istemezsiniz.

En karlısı 100 üzeri rt ve 100 üzeri fav alan tweetlerin sahiplerini column olarak eklemek.

Sizler için takip yaparken kısa bir video hazırladım.

Videoda bir hesabımı varsayılan olarak ayarladım ve anahtarları kopyalayıp yapıştırdıktan sonra tamam butonu ile takibe başladım.

Günlük takip limitiniz dolduğunda uyarı alırsınız. Eğer takip işleminin başarılı olup olmadığını anlamak isterseniz ayrı bir sekmede Twitter hesabınızdan takip ettiklerinizin listesini yenileyerek görebilirsiniz.

Videoda gördüğünüz gibi takip işlemini ilk column dediğimiz bölümde yapıyor. Yani diğer bölümleri ilk sıraya sürükleyip onlarda da takip yapabilirsiniz.

Siz bu yeni kodları test ederken farkettiğiniz hataları yorum olarak bırakırsanız düzeltme şansı tanımış olursunuz. İyi takipler..

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 3 Sayfada 41 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. abi neden çalışmıyo artık

  • İstenilen performansı elde edemedik. Yani geri dönüşler az oluyor. Ve takipte bazı sorunlar oluştu güncelleme gelmeyecek.

 2. çok da güzel çalışıyor ve diğer eklentiye göre daha verimli.fakat zahmeti çok o ayrı.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Misafir Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Misafir Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Misafir Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Misafir M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Misafir Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?