CTRL (control) Tuşunun Bilmediğiniz Özellikleri

01 01 2013 17:25 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 8993 kez okundu

CTRL tuşu klavyemizin hem sağında hem de solunda yer alan ve en sık kullandığımız tuşlardan bir tanesi. Tek başına bir görevi yoktur ancak bir çok ünlü ve ünsüz harfle beraber kullanıldığında yeni görevler üstlenir. Şimdi işimizi kolaylaştıracak ve daha hızlı klavye kullanımı için CTRL tuşunun pek bilinmedik özelliklerinden bahsedeyim.

Birçoğumuz internet tarayıcımızda ya da windows explorer’da (clover için) sık kullanılanlar araç çubuğunu kullanıyoruz. Buradaki bağlantılar gitmek istediğimiz internet sayfası ya da klasör için bir kısayol teşkil ediyor. Bir sayfada ya da windows explorer’da Ctrl+D yaptığımızda üzerinde bulunduğumuz konumu sık kullanılanlara eklemiş oluruz.

Tarayıcımızda ya da windows gezgininde (windows explorer) içinde bulunduğumuz pencereyi ya da sekmeyi kapatmak için görev çubuğunda sağ tıklayıp kapat demek yerine Ctrl+W çok daha kolaydır.

Bir çok metin düzenleme uygulamasını (Word, Excel, Notepad vb) ya da herhangi bir metin editörünü kullanırken yanlış yazdığımız olmuştur. Bu durumda yanlış yazılan kelimeyi silmek için Backspace tuşunu ya da Delete tuşunu kullanırız. Ancak kursörümüzün sağındaki ya da solundaki kelimeyi silmek için sürekli basılı tutmamıza ya defalarca aynı tuşa basmamıza gerek yoktur. Ctlr+Delete ile kursörün sağındaki, Ctrl+Backspace ile kursörün solundaki kelimeyi tek hamlede silebilirsiz.

Bazı internet sitelerinde ve tarayıcılarda daha hızlı erişim için önbellekleme vardır. Bir girilen siteye ikinci girişte bazı görselleri ve sitil dosyalarını internetten indirmek yerine önbellekten yani bilgisayarımızdan yükler. Bu yüzden güncellenen sitelerdeki içerikleri bazen göremeyebiliriz. Bu durumda Ctrl+R yaparak sayfayı yenileyebiliriz.

Başlat menüsüne erişmek için Windows tuşunu kullanırız. Bunu bilmeyen yoktur sanırım. Diyelim ki bu tuşunuz çalışmıyor o halde Ctrl+Esc yaparak Başlat menüsüne ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinde bağlantıları yeni sekmede açmak için farenin yuvarlak tuşunu kullanırız. (üzerine dokunarak) Eğer bu tuşunuz yoksa ya da bozuksa Ctlr tuşuna basılı tutarak bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Herhangi bir uygulamada, Office uygulamalarında ya da herhangi bir yerde metin girerken yanlış yaptığınız bir işlemi geri almak için Ctlr+Z yapabilirsiniz. Eğer tekrar en son işleme doğru gitmek istersek Ctlr+Y yapmamız yeterlidir.

Ctrl+A tümünü seç, Ctrl+C kopyalama, Ctrl+V yapıştırma, Ctrl+X kesme, Ctrl+N yeni olduğunu zaten biliyorsunuz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?