Dershaneler mi Gereksiz Okullar mı?

24 11 2012 21:19 tarihinde, Gündem kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 5554 kez okundu

Başbakan’ın dershane açıklamasının ardından medyada bir dershane tartışması almış başını gidiyor. Yıllardır üniversite, lise ve Kpss için öğrenci hazırlayan dershanelerin kaldırılması dar gelirli insanları sevindirirken, buradan kazanç sağlayan ve sadece dershane olarak hizmet vermeyip öğrencilere bir aile sıcaklığıyla yaklaşan hizmet insanlarının tepkisine neden oldu.

Bazı dershaneler aynı zamanda farklı amaçlara da hizmet ediyor olsalar da aslında iki kurumun aynı amaç için çalışmasını gereksiz bulanlardanım.

Diyelim ki hiç dershane olmasın. Üniversite kontenjanlarını doldurabilmek için mecburen puanların düşmesi gerekirdi. Dershanede daha iyi öğretim olabilir. Ancak okullardaki yetersiz ve geri kalmış eğitim-öğretimin cezası öğrencilere dershane ücreti olarak kesilmemeli. Dershane parasını karşılayabilmek için tarlalarda, inşaat vb’de çalışmak zorunda kalınmamalı. Okulların dershanelerden acaba nesi eksik? Dershaneye gidenle okula giden öğrenci aynı değil mi? Neden sabah okula öğle sonu dershaneye giderek vaktinin yarısını boşa geçirir insan?

Madem ki okullar bir şey kazandırmıyor, o halde kapatılsın ve diploma yetkisi dershanelere verilsin. Ya da dershane öğretmenlerine okullarda görev yapma yetkisi verilsin hem işini kaybetmemiş olurlar hem de daha çok öğrenci istifade eder.

Bu ülkede ya dershaneler fazla ya da okullar gereksiz. Ek ders ücretiyle beraber 2 küsür bin maaş alan bir öğretmen okulda yetersiz kalıyorsa ve dershanede bir öğretmen asgari ücretle öğrencisini sınava daha iyi hazırlayabiliyorsa o halde Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi fazla geliyor.

Velhasıl-ı kelam dershanler bana fazlalık, okular da eksik geliyor…

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 4 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. persona öğretmenleri 12- ığ kişilik daha evvel sınav ile seçilmiş ,zaten belli bir seviyeye gelmiş öğrencilere ders verirken, okul öğretmenlerimiz 40-50 kişilik her yerden gelen her türden öğrenciye ders anlatıyor.Bir düşün bakalım bu noktadan bakınca dersane öğretmenleri neden başarılı.Zaten darsa ne öğretmeni KPSS yi kazanamadığı için bu fiyata orada çalışıyor.Elleri öpülesi öğretmenlerimizi eleştirme den önce biraz daha düşün derim

  • Eli öpülesi öğretmenleri eleştirmiyorum Fikri bey. Ben de dershaneye ve okula gittim az çok öğretmen gördüm. Dershane öğretmenlerinin gayretini okuldaki her öğretmende göremediğimizi siz dahil herkes biliyor. Bu da okullardaki her öğretmenin gayretsiz olduğunu söylüyorum anlamına gelmez. Eksiklikler sadece öğretmenlerden kaynaklanıyor gibi bir cümle de kullanmadım ayrıca. Oratada bir yanlış varsa eleştirmek, muhalefet etmekten daha doğal bir şey göremiyorum. Yukarıdaki yorumunuzu olduğu gibi onayladım. Türkçe’nizi eleştiriyorum.

 2. Elimde ki küçücük telefon ile yazıyorum.Bazı karakterleri yanlış girebiliyor (spen) kullanıyorum. Yazım hatalarından dolayı özür dilerim Yazılarınızı okudum. Bir çoğunu beğendim.Tespit doğru. Dersane öğretmeni çok daha gayretli. Çünkü işini kaybetme korkusu var.Ama devlette bu yok.Temel farklardan biri de bu Bu arada yanlış anlamayın. Eleştirme yi ve eleştireni Çok seven biriyim Benimki de küçük bir eleştiri

  • Belki işini kaybetme korkusu olabilir. Demek ki okuldaki öğretmenlerin iş garantisi çalışmamalarını gerektiriyor. Bunu da doğru bulmuyorum. Kazancının hakkını vermek işsizlik korkusundan önce gelmeli. Eleştiriniz için teşekkür ederim 🙂

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi GARCI Misafir

  Teshekkurler
 • Nebi GARCI Vigivan

  Ziraat bankası bilgilerini mail olarak alabilir miyim ?
 • Nebi GARCI yorumcu

  Hocam merhaba..bu özelliği twitter kaldırdı ama dm kısmına kim tıklarsa sürekli welcome mesajı gidiyor.bu mesajı nasıl kaldırabilirim.yardımcı olursanız sevinirim...
 • Nebi GARCI Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Nebi GARCI yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.