Dijital Cenazelerin Akibeti

21 05 2012 12:30 tarihinde, İnternet kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3826 okundu

Her ülkede yazılı ya da yazısız yasalar mevcut. Bu yasalarda ölen bir kişiye ait eşya vs gibi varlıkların kime kalacağı medeni hukuk çerçevesinde belirlenmiştir.

Gün geçtikçe teknolojik ve online hizmetlerin ve varlıkların sayısı hızla artmaktadır. İnternet ortamında kullandığınız sosyal ağlar, banka online işlemler, forumlar, online oyunlar.. bir çok hesabınız mevcut.

Anayasa’da ne şekilde yer aldığı tartışılır bir konudur dijital hesapların. İngiliz yayın kuruluşu BBC, Avukat Matthew Strain, müşterilerine dijital mirasları konusunda tavsiyelerde bulunduğunu ve vasiyetnamelere ekler düzenlediğini bildirdi.

Strain, “Her geçen gün daha fazla miktarda fotoğraf, müzik ve kitap internet ortamında depolanır oldu. Tümü dijital formatta. Dolayısıyla insanlar öldükten sonra bunlara ne olacağı sorusu da giderek daha fazla önem kazanıyor” dedi.

iCroak adlı internet sitesinin dijital malvarlıklarının öldükten sonra idare edilmesini isteyenlere özel hizmet verdiği de biliniyor.

Bir işyeri gibi beliri bir bölgede hizmet vermediği için sadece o ülkenin hukukuna göre mi düzenleme olacak yoksa uluslararası bir dijital hukuk mu düzenlenecek merak konusu. Ayrıca ölen bir kişinin ölümünü nasıl tespit edecekler bunu da çok merak ediyorum.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?