Facebook Beğen Butonunun Sıradışı Özellikleri

13 02 2013 18:21 tarihinde, Facebook kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 6273 okundu

facebook-begen-likeFacebook beğen butonu bildiğiniz gibi paylaşılan fotoğraf, video ve diğer tüm içerikleri beğenmek için kullanılır.

Alışkanlıklarımızın ve tarzımızın karışımının bir sonucu olarak beğen butonunu amacının dışında kullanmakta o kadar ısrar ediyoruz ki, gerçekten beğenmek ve beğenmedi demesin diye beğenmek arasında gidip geliyoruz.

Beğen butonu ile faremizin imleci arasındaki samimi ilişkiyi o kadar üst seviyeye çıkarıyoruz ki bazen sadece bir şeyler beğenmek için oturum açanlar bile oluyor.

Can sıkıntısı insana çok şey yaptırır. Ama bir gün birinin -canım sıkıldı girip birkaç gönderi beğeneyim- diyeceği aklımın ucundan geçmezdi.

Bazen profillerde -durum beğenecekler eklesin- gibi açıklamalara şahit oluyorum. Beğenmediği bir şeyi beğenme fantazisinin kurbanı olmak nasıl bir duygu bilemiyorum 🙂

Diyelim ki beğenmedi demesinler ya da hiç beğeneni yok diye beğeniyorsun. Buna bir şey demedim sayalım. Bir de kendi durumunu beğenme hastalığı diye bir şey var. Bu nasıl psikoloji, bu nasıl fizyoloji anlamakta bir hayli zorlanıyorum. Beğenmediği bir şeyi zorla biri paylaştırmış da sonradan bakmış hoşuna gitmiş de beğenmiş havasında biraz.

Facebook kendi durumunu beğenme özelliğini nereden çıkarmış ki zaten. Hani Avrupa kültüründe böyle bir şey var da biz mi bilmiyoruz. Varsa zaten geç bile kalmışız. Avrupa’dan işe yaramaz şeyler öğrenme konusunda bir hayli gayretli ve başarılıyız ya!

Beğendiği durumu sorsan okumamıştır büyük ihtimalle. Yani orada kendine biri küfretse beğenecek mi acaba merak ediyorum 🙂 Beğenme yetisini kaybetmiş Facebook tutkunları için yetkililerden ve sağlık camiasından bu konuda psikolojik destek sağlamalarını istirham ediyorum.

Adına beğenme de demiyorlar.

-Like ettim!

-iyi halt ettin canım!

Yani beğendim desen neren eksilecek. Hani farklı oluyor ya öyle. Like kelimesinin layk diye okunduğunu biliyor ya!

Daha neler göreceğiz neler..


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Hislerime tercüman oldun ben küfürle ekliyorum sonuna

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • gazi Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • gazi Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • gazi Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • gazi M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • gazi Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?