Facebook Kullanıcıları Tedirgin!

10 01 2013 18:20 tarihinde, Facebook, İnternet kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4766 okundu

facebook-profile-default-tedirginFacebook yediden yetmişe her yaştan insanın gerçek hayatta olmadığı kadar paylaşım ve etkileşimde bulunduğu bir sosyal paylaşım ortamı. Bu ortam gerçek hayatta olduğu gibi doğal olarak değişebiliyor. Yenilikler ya da bir takım değişiklikler olması gayet normal bir durum.

Facebook hakkında sosyal medya haberlerinden ziyaretçi çekmeyi hedefleyerek virüs yayıldığına dair haberleri sıkça duyuyoruz. En ufak bir değişikliği bile hacker saldırısı olarak gören ve kullanıcılara haftada bir şifrelerini değiştirmeleri yönünde uyarılarda bulunan haber siteleri sayesinde herkes kendi kimliğini gizlemeye ve gerçek dışı profil bilgileri girmeye başladı.

Facebook’ta fake diye tabir edilen sahte hesap sayısı gerçek kullanıcı sayısını geçmiştir eminim. Böyle bir sosyal paylaşım sitesinde sadece reklam yapmak için hesap açanların sayısı da bir hayli fazla. Zaten abone ve beğeni artırma siteleri ve uygulamaları ile kazanılan kullanıcıların beğendiği sayfa ve gruplarda aktif olma olasılıkları da çok düşük.

Bazen bir hayran sayfasına girdiğinizde binlerce kullanıcısı olduğunu görüyoruz. Ancak ne bir paylaşım yapılmış ne de üyelerin sayfaya katılımları var. Böyle bir sosyal paylaşım sitesinde kullanıcıların kendi kimliklerini gizlemesi gayet doğal.

Kimin gerçek kimin fake olduğu belli olmayan bir ortam ve gittikçe gerçeklik ve güvenilirlikten uzaklaşan bir sosyal paylaşım ortamından tek kazançlı çıkanlar spekülatif haber yayan kişilerdir hiç şüphesiz.

Son günlerde durum paylaşım alanında daha önce yer alan “Ne düşünüyorsun?” sorusunun yerine isminizle hitap ederek “nasılsın” gibi sorular soran bir güncellemeyi bir hacker saldırısından kaynaklanan değişim olarak algılayıp panik oluşturdular. Bir çok kullanıcı şifresini değiştirdi ve hatta hesabını kapattı. Bu işin gerçekliğini merak edip arama motorlarında sorgulayanlar ise asılsız haberin kaynağına ziyaretçi ve doğal olarak para akışı sağladı.

İnternet ortamı denetimi az ve bilişim suçlarının yeterince cezai yaptırımının olmamasından kaynaklanan karmaşalarla dolu. Kullanıcıların da yeterince haklarından ve sınırlarından bihaber oluşu bu karmaşayı daha da artırmakta.

Facebook’ta yayılan bu gibi asılsız haberlere fazla itibar etmeyin. Facebook güvenlik tedbirinizi alın ve sosyalleşmek için gerçek hayattan kopmayın.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?