Facebook ve Twitter’ı Kullanmazken Oturumu Kapatın

29 12 2012 00:30 tarihinde, Facebook, Twitter kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 9448 okundu

Facebook üzerinde bir çok hayran sayfası mevcut. Bu sayfaların bazı uygulamalar ile beğeni kazandığını biliyoruz. Bu uygulamalar size başka sayfaları beğenme karşılığında sayfanızı beğenen kişi sayısını arttırıyor. Bunda kendi rızanızla başka sayfaları beğeniyorsunuz.

Bir diğeri de kullanıcıların rızası dışında sayfa beğendirmedir. Bunları genelde web siteleri yapar. Bu sitelere girdiğinizde ilk 10-25 saniye içerisinde eğer bir yere tıklarsanız ve Facebook oturumunuz açıksa bir sayfayı farkında olmadan beğenirsiniz. Bu sayfalar kötü içerikli sayfalar ya da siyasi içerikli sayfalar olabilir.

Bu yöntemle farenizi takip eden ve gözükmeyen bir beğen butonu belirlenen 10-15 saniye geçtikten sonra kendiliğinden devre dışı oluyor. Eğer Facebook oturumunuz kapalı ise giriş yapmanız için bir Facebook giriş penceresi karşınıza geliyor.

Bu uygulama bir kaç yıldır bazı sitelerde kullanılıyor. Facebook’ta gezerken ne zaman beğendiğinizi hatırlamadığınız sayfaların da beğenileri bu şekilde çoğalıyor.

Twitter için de aynı yöntem mevcut. Bu da Twitter kullanıcılarını takip etmenize yarıyor. Eğer oturum açıkken bu tuzağa düşerseniz sitenin belirlediği bir kişiyi takip edebilirsiniz.

Bunun önüne geçmek için ne yapmanız gerekir bir de bundan bahsedeyim. Bir web sayfası tam olarak yüklenmeden bir yere tıklamamak gerekir. Autolike dediğimiz bu kodların sitede olup olmadığını bilmek sayfanın kaynağındaki javascript dosyalarına bakmadan mümkün değil. En kolayı ve en mantıklısı Facebook ve Twitter’da işimiz bitince çıkış yapmak ve oturumu sürekli açık tut kutucuğunu işaretlemeden giriş yapmak.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?