Google Chrome’da Bilinmeyen Ayarlar ve Sayfalar

24 12 2012 12:21 tarihinde, Google, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 8057 okundu

İnternet tarayıcıları içerisinde en çok tercih edileni Google Chrome’un daha önce hiç görmediğiniz sayfalar ve ayarları mevcut. Ancak bilinçsiz kullanıldığında oluşabilecek hatalar göz önüne alınarak bu sayfalara doğrudan erişim için ayarlar sekmesinde bir bağlantı tanımlanmamıştır.

Şimdi sizlere birkaç sayfa ve işinizi kolaylaştıracak görevden bahsedeceğim.

Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcılarda mouse tekerleği ile sayfayı kaydırırken daha yumuşak bir hareket algılarsınız. Ancak Chrome için bu varsayılan olarak kapalıdır. Bu ve buna benzer bir çok seçeneğin yer aldığı chrome://flags sayfası vardır. Burada yapılacak değişikliklerin canınızı yakacağı yönünde uyarı sizi sayfa başında karşılamaktadır. Bilgi sahibi olmadığınız ayarları değiştirmemeniz sizin menfaatinize olacaktır 🙂

Google Chrome eklenti desteği yönüyle oldukça faydalı bir tarayıcı. Chrome’da bulunmayan bir özelliği eklentiler sayesinde kazanabilirsiniz. Eklentileri yönetmek için ayarlar sekmesindeki uzantılar bağlantısını kullanabilirsiniz. Burada gördüğünüz eklentiler sizin sonradan yüklemiş olduğunuz eklentilerdir. Bir de Chrome ile birlikte gelen eklentiler mevcuttur. chrome://plugins bağlantısından bu eklentilerden kullanmadığınızı devre dışı bırakabilirsiniz. Mesela Google Talk kullanmasınız da bu eklenti çalışır ve tarayıcınıza yük getirir.

Google Update servisi tarayıcınızın otomatik bir üst sürüme yükseltilmesini sağlar. Bu güncellemeyi kendiniz yapmak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz.

Tarayıcınızın önbelleği sizin daha hızlı gezinebilmeniz için ikinci kez girdiğiniz bir sayfada daha önce kaydetmiş olduğu görüntüleri ya da dosyaları internet ortamından değil de bilgisayarınızdan yükler. Bu özellik her ne kadar iyi olsa da bazı sitelerde değişiklikleri sayfayı yenileyerek göremezsiniz ve önbelleğinizde kayıtlı dosyayı görürsünüz. Bunun için ctrl+r yaparak yenilemeniz gerekir. Önbelleğinizde yer alan dosyalar Chrome kurulum dosyaları içerisindeki kullanıcı klasöründe Cache ve Media Cache ismiyle kaydedilir. Buradaki verileri görebilmeniz için de chrome://cache bağlantısını kullanmalısınız

Google Chrome adres satırında Google arama çubuğu mevcuttur. Oraya girilen her içerik için daha önce girdiğiniz veriler ve Google Aramalarından öneriler sunulur. Mesela nebi yazdığınızda daha önce oraya nebi ile ilgili bir şey girmemişseniz size Google Aramalarındaki en çok sorgulanan içeriklerden önerir. Burada size neler önereceğini daha önceden tespit edebilirsiniz ve hangi kelimede ne gibi sonuç alacağınızı görebilirsiniz. chrome://omnibox/ bağlantısı size yardımcı olacaktır.

Bunun gibi bir çok ayar ve özelliğin yer aldığı sayfa mevcut. Daha fazlası için dechrome://chrome-urls/ bağlantısını kullanın. (bağlantıları kopyalayıp adres satırına yapıştırın)


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. sen yumuşak kaydırmayı boş ver şu eklentiyi kullanıp tutarak istediğiniz gibi kaydıra bilirsiniz. 😉
  Quick Scrolling
  https://chrome.google.com/webstore/detail/acojmfccjdjhmmfbnaamhafehjnopdeb

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • sadakad Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • sadakad Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • sadakad Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • sadakad M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • sadakad Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?