Google Chrome’da Denetlenen Kullanıcı Oluşturma

27 01 2014 13:25 tarihinde, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3998 kez okundu

Google Chrome, tarayıcılar arasında en çok tercih edilenidir şüphesiz. Tercih edilmesinde hızlı ve kullanışlı olması gibi etkenler önemlidir.

Chrome’un, ebeveynler için geliştirdiği denetlenebilir kullanıcı oluşturma özelliğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Denetlenebilir kullanıcı ne işe yarar?

Denetlenebilir kullanıcı, Chrome’da varsayılan olarak oturum açtığınız Google hesabınızla yeni bir tarayıcı kullanıcısı oluşturup bu kullanıcı izinlerini yönetmenize yardımcı olur.

Denetlenebilir kullanıcı ile bazı web sayfalarına erişimi engelleyebilir ve dilerseniz kullanıcıdan gelen istek doğrultusunda kaldırabilirsiniz.

Denetlenebilir kullanıcı nasıl oluşturulur?

1- Chrome’un sağ üst köşedeki menü simgesine tıklayıp ayarlar‘a girin.

2- Alt kısımdaki kullanıcılar bölümünden yeni kullanıcı ekle butonuna tıklayın.

chrome kullanici

3- Kullanıcı ikonu ve ismini seçtikten sonra yukarıdaki kırmızı ile işaretlenen kutucuğu ve diğer kısayol ekleme kutucuğunu işaretleyin.

4- Oluşturduğunuz yeni kullanıcı için yeni kullanıcı için karşınıza bir pencere gelecektir. Burada size verilen (Alttaki görsel) bağlantıya tıklayarak izinleri yönetmek için yönetici sayfanıza gidin.

denetlenen kullanici

5- Yönetici sayfanızda izinler, istekler ve etkinlikler gibi bölümler vardır. İzinler bölümünden “yönet” bağlantısına tıklayarak herhangi bir siteyi engelleyebilir ya da belirli sitelere izin verebilirsiniz.

engellenen siteler chrome

6- Masaüstüne oluşturduğunuz yeni kullanıcı ile tarayıcı açıldığında engellediğiniz sitelere giriş yapılamaz. Siteye girmeye çalıştığınızda yöneticiden izin almanız için bir istek gönderebilirsiniz.

chrome site engellendi izin istegi

7- Gelen izin isteklerini chrome.com/manage adresindeki istekler bölümünden görebilirsiniz. Dilediğiniz sitelere izin verebilir ya da isteği reddedebilirsiniz.

Böylece masaüstü kısayolu ile kısıtlı bir kullanıcı oluşturup dilediğiniz kişilerin gezinmelerini sınırlandırabilirsiniz. Kolay gelsin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?