Google Maps ile İki Nokta Arasında Yol Tarifi Alma

05 01 2013 22:12 tarihinde, Google, İnternet kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 16102 okundu

Google Earth ve Google Maps bildiğimiz gibi Google’ın gelişmiş harita uygulamasıdır. Google Earth uygulama olarak daha çok iş yapabiliyor. Mesela bir bölgeyi eğik açılarla görmek, üzerinde uçmak vs gibi. Google Maps ise daha basit ve herhangi bir uygulama yüklemeden taraycılar üzerinden kolayca kullanılabilir.

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığına dair bir çok rivayet var. Onlardan biri de Google Amca’nın Haritası. Gitmek istediğiniz bir yere ne ile giderseniz kaç dakikada varırsınız, en kısa yoldan nereden gidersiniz, hangi yol tek yön gibi bir çok bilgiyi cebinize koyup yola çıkmak herhalde “en kısa yol bildiğin yol” mantığından daha mantıklı bir şey 🙂

Peki şimdi gidilecek yere bir yol tarifi nasıl alınır görseller eşliğinde sizlere biraz bahsedeyim.

https://maps.google.com/ adresine gidiyoruz ve yukarıdaki adres çubuğuna gitmek istediğimiz yeri yazıp arıyoruz. Dikkat etmeniz gereken konu öncelikle gidilecek yeri belirlemek.

Diyelim ki Kadirli Otogarından Sülemiş Turistik Tesislerine gideceğiz. Gideceğimiz yeri haritada bulduk. Sağ tıklayıp “bu noktaya yol tarifi” diyoruz ve gideceğimiz noktayı “B” noktası olarak işaretliyoruz.

googlemapsİşaretlediğimiz B noktasına bir başlangıç noktası yani şimdiki konumumuzu eklemek için haritada arayıp buluyoruz tekrar.

Diyelim ki otogar. Otogar üzerine sağ tıklayıp Buradan başka bir noktaya yol tarifi seçeneğini kullanarak bir “A” noktası belirliyoruz.

googlemaps2“A” noktası başlangıç noktamız olduğu için tek yönler olduğunda yanlış tarif etmemesi için öncelikli olarak “B” noktasını belirledik. Aşağıda Otogar’dan Tesislere en kısa yoldan kaç dakikada gidileceği yer alıyor.

googlemaps3jpg2km ve otomobil ile 5dk. Aynı zamanda önerilen rotalar kısmında alternatif güzergahlar da verilmiş. Üzerine gelindiğinde bu yollar da aktif halde gösteriliyor.

Bir diğer özellik ise otoyollar ve paralı yolları kullanıp kullanmamak gibi bir seçenek mevcut. Bunu da yine sol bölümdeki seçenekleri göster bağlantısının hemen altında bulabilirsiniz. Hayırlı yolculuklar 🙂


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?