Güvenli Şifreleme İçin İpuçları

07 01 2013 14:17 tarihinde, Güvenlik, İnternet kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 7569 okundu

Bilgi edinmenin en çok kullanılan yöntemlerinden biri de merak. Millet olarak nice Meraklı Melahat’lar yetiştirmişiz ve halen de yetiştirmeye devam ediyoruz.

Hal böyle olunca insan başkalarına ait merak edilmemesi gereken bir çok şeyi de merak ediyor. Merak ettiniz tabi, hemen açıklık getireyim, mesela çoğumuzun cep telefonunda bir güvenlik kodu vardır aktif halde. Güvenliğiniz için olmasa da bazı insanların aşırı merakına maruz kalırım korkusuyla bilgisayarınızı, telefonunuzu vb şifrelemek zorunda kalırsınız.

Google arama çubuğunda Facebook, Twitter, Wirelles, Windows, Gmail, MSN gibi sözcüklerin sonuna “şifre” ekleyip aratın. İlk sıralarda hep şifre kırma ile ilgili aramaların yapıldığını görürsünüz. Hatta sadece şifre yazın ilk sırada “şifre kırma” karşınıza çıkar.

sifre-kirmaPeki bu kadar şifre meraklısı ve art niyetli insan(cık)lar varken güvenli bir şifre nasıl oluşturulur?

Güvenli bir şifre oluşturmanın ilk mantığı kendinizle ve şifre belirleyeceğiniz site ile şifrenizin hiçbir bağlantısının olmaması gerekir. Mesela siz falancasınız. Facebook şifreniz “falancaface” olursa bunun güvenli bir şifreyle uzaktan yakından bir alakası olmaz. Facebook profilinizde herkese açık bilgilerinizi arkadaşlarınızla sınırlandırın. Mesela şifrenizi doğum tarihiniz yapma ihtimaliniz yüksektir. Doğum tarihiniz herkese açık olursa meraklılara davetiye çıkarmış olursunuz.

Şifrelerinizi sadece rakam ya da harften oluşturmayın.  Mesela 10 karakterlik bir kelime yazmaktansa iki tane noktalama işareti kullanın daha iyidir.

Son zamanlarda cep telefonunda bir ismi oluşturacak rakamları şifre yapmak moda oldu sanki. Bunu şifrenizi kırmak isteyecek olan birinin deneme ihtimali çok yüksektir.

Şifrenize en az bir rakam ve bir karakteri dahil edin.

Tüm hesaplarınızda aynı şifreyi kullanmayın. Bu şekilde bir şifrenizin kırılması halinde diğer hesaplarınız da tehlikeye düşer.

Facebook, Twitter gibi sitelerde uygulamalara izin vermeden önce erişebilecekleri bilgilerinizin neler olduğuna bakın.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. harika

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • arzu Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • arzu Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • arzu Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • arzu M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • arzu Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?