Herhangi Bir Programa Çalıştır Kısayolu Ekleme

27 12 2013 12:54 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5110 okundu

Bildiğiniz gibi Windows’un bazı servislerine “Windows+R” yani çalıştır komutu üzerinden ulaşılabiliyor. Bu işlem için kayıt defterinde tanımlanmış bir kısayol olması gerekir.

Windows’ta örneğin denetim masasına gitmek için çalıştır’a “control” yazmanız yeterlidir. Aynı şekilde Windows hizmet listesine gitmek için “services.msc” yazmanız yeterli olur. Bunun gibi bilgisayarınızda kullandığınız diğer uygulamalar için de siz kendiniz kısayol ayarlayabilirsiniz.

Windows’ta bazı programlar için çalıştır kısayolu vardır. Mesela Google Chrome için çalıştır‘a “Chrome” yazıp tarayıcınızı açabilirsiniz. Peki kısayol tanımlanmamış bir programa nasıl kısayol eklenir şimdi bunu kısaca sizlere anlatayım.

Kayıt defteri dediğimiz kısımda tüm kısayol tanımlanmış programların listesinin olduğu bölüme gitmemiz gerekir. Bunun için çalıştır’a “regedit” yazıp girin.

Ardından şu yolu takip edin “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths

App Paths’ı açın ve altında çalıştır kısayolu bulunan uygulamalar listesini göreceksiniz. Yeni kısayol eklemek istediğiniz program eğer listede yoksa şimdi App Paths’a sağ tıklayıp yeni/anahtar deyin. Şimdi burada programa ekleyeceğiniz kısayolu belirleyin. Yani çalıştır’a ne yazıp da girmek istiyorsanız onu isim olarak girin ve sonuna “.exe” koyun. Yani örneğin elma yazıp girmek istiyorsanız elma.exe ismini yeni anahtarınıza verin.

Yeni anahtarınıza tıkladığınızda sağ bölümde “varsayılan” isimli bir öge yer alacak. Buna çift tıklayın ve açılan penceredeki alt kutucuğa yani değer verisine başlatmak istediğiniz programın kısayolunu yapıştırın

Ardından ilk oluşturduğunuz yeni anahtara sağ tıklayın ve yeni/dizi değeri deyin. Sağ bölüme eklenen dizi değerinin ismini “Path” olarak değiştirin.

Şimdi Path‘a çift tıklayın ve değer verisine programın yer aldığı klasör adresini girin. Bunu kısayol adresinden görebilirsiniz.

Ardından işlem tamamdır. Artık çalıştır komutuna belirlediğiniz kısayol ismini girdiğinizde programınız başlayacaktır.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?