İnsan mısınız?

04 04 2012 21:36 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 2714 okundu

Şüphesiz insansınız. Peki ne gerekçeyle insansınız, sizi insan yapan özellikleri taşıyor musunuz?

 

Bildiğiniz gibi insanı insan yapan en önemli özellik düşünebilme ve irade yeteneğidir. İnsan bahşedilen bu özelliklerin ısrarla reddedilmesine bir türlü anlam veremiyorum.

 

Bir keçiyi düşünün. Istanbul’un göbeğinde de olsa ona bir tutam ot uzattığınızda etrafına bakıp kimse görmesin yerken gibi çaba sarfetmeyeceği kesin. Ya da yedikten sonra lavaboya ihtiyaç duymaması da onun irade yetisinden yoksun olmasının bir sonucu.

 

İnsan duygusal bir varlıktır. Duygularına hakim olabilen bir varlıktır (dilerse).  Hayvanlarda olduğu gibi karşı cinse olan merak söz konusudur. Fakat bu his ve isteklerini kontrol edebilme özelliği onu insan yapan en büyük özelliktir.  Yaradılış gereği insana bahşedilen kendini kontrol edebilme ve toplumsal bir varlık olma özelliği insanlara birer şerefli varlık vasfı kazandırmıştır.

 

Toplumsal ve dini değerlerin iç içe olması ve zaman içerisinde belirli konulara bakış açısının etkileşim neticesinde değişebilmesi günümüz teknolojisinin de etkisiyle oldukça mümkündür.  Mesela, bundan 20 yıl önce iki liseli gencin el ele yolda yürüyor olması garp, hatta ayıp karşılanırken, toplumsal algıdaki değişim ya da asimilasyon sonucu şimdi normal karşılanabilmektedir. Hızla değişen ve etkileşim ve iletişimin teknolojik gelişmeler sonucu daha da hızlı olması bu tür normal karşılamaların artmasındaki en büyük etkendir.

 

Dünyanın öbür ucundaki bir olaydan televizyon ya da internet aracılığıyla bütün dünyada haberdar olmak mümkün. İyi ya da kötü toplumu etkilemek ve hedef kitlelere iletilmek istenen mesajın anında iletilebilmesi ve geniş kitlelere ulaşabilmesi toplumsal farkılaşmayı da hızla ortadan kaldırmaktadır. Rastgele açtığınız bir kanalda ABD sokaklarında yürüyen bir insan topluluğuna baktığınızda Türkiye sokaklarından hiçbir farkı yoksa bu toplumlar arası kültürel farklılık ve görüş farklılıkları adeta yok demektir.

 

Ailece izlediğiniz bir dizide verilmek istenen sosyal mesaj ve zihinlerde oluşturulmak istenen imaj çocuk-yaşlı demeden bütün aile bireylerinin zihnine işlenmektedir.  Dolayısıyla kültürel ve dini değerlerinizle bağdaşmayan bir kanlı izlediğinizde çocuğunuzun da zihninde yer edecek ve öyle olması gerekiyormuş gibi algılayacağı kötü imajlardan da sorumlusunuz.

 

Karma eğitim tartışması son zamanlarda gündemi oldukça meşgul ediyor. Çocuk yaştaki bireylerin henüz cinsiyet kavramlarının farkında değilken ve kendini yeni yeni tanıyorken çevresinde ve dünyada olup biten aşk meşk konularına kendini kaptırıp aklını meşgul etmesi sizce doğru mu?

 

Bir öğretmen diyor ki “6 yasindaki ogrencim Ahmet 6 Yasindaki Ece’ ye yuzuk takmis.”  Bu ifade size de “masumca” gelmiş olabilir. Aslında gerçekten masumca düşünceler. Ama bu işin masumcası ve şakası olmaz ne yazık ki. Evlilik kutsal bir kavramdır. Bir toplumu parçalamak isteyen önce içten parçalamalıdır. Çekirdekten vurmalıdır. Toplumun çekirdeği ailedir. Bu yapıyı bozmak demek bir toplumu yok etmek demektir.

 

Boşanmalar arttı diye şikayet ediyoruz. Bırakın aile kavramını daha kendini tanımlayamayan 6. sınıf bir öğrencinin evlilikten söz etmesi toplumsal altyapının ve aile kavramının bittiğinin işaretidir. Çocuk yaşta arkadaşlıklar ve sağlıksız ilişkiler duygusal kontrolün ve insanı insan yapan irade zayıflığının göstergesidir.

 

Neydi insanı insan yapan şey, düşünme ve irade yeteneğiydi. Kendini kontrol edebilme, doğru ve yanlışı ayırabilme.  Duygularını kontrol edemeyen insan toplumsal ve dini normları göz ardı eden insan “insan” tanımlamasından oldukça uzaktadır. Nasıl ki namaz kılmayan, oruç tutmayan, zekat vermeyen. yani islam dininin şartını yerine getirmeyen birinin kimliğinde “müslüman” yazması size saçma geliyorsa bana da duygularına ve kendine hakim olamayanın “insan” olarak nitelendirilmesi saçma geliyor.


Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?