İnterneti Kim, Neden Bulmuş?

17 04 2012 14:16 tarihinde, İnternet kategorisinde yazıldı. 3 yorum yapıldı, 16514 kez okundu

Hayatımızı kolaylaştıran ve artık çoğu işimizin patikası olan bu icat aslında çok ta eski sayılmaz.  1970 li yıllarda üniversiteden yeni mezun bir matematik mühendisi olan 20 yaşındaki Vinton Cerf, teknolojik manada çağın adeta sıçramasını sağlamıştır.

Vinton Cerf, interneti Çin Prensesi diye tabir ettiği Çinli sevgilisi ile geceleri daha rahat chat yapabilmek için ve Çin’de olup bitenleri TV aracılığıyla izleyemediği için keşfetmiş olması tabi ki beklenemez. Vinton Cerf , İnterneti diğer teknolojiler gibi hiç de tahmin edemeyeceğiniz bir sebepten ötürü bulmuştur.

Kulakları duymayan karısının dünya ile iletişimini daha rahat gerçekleştirebilsin diye interneti keşfetti.  Vinton Cerf’un hikayesi bir dergide şöyle anlatılır:

“Vinton Cerf, 1970’li yıllarda üniversiteyi yeni bitirmiş, yirmili yaşlarının sonunda bir matematik mühendisiydi. Doğuştan kulakları duymayan Carinne’e aşık oldu. Carinne, kimseyle iletişim kuramıyor, telefonla bile konuşamıyordu. California Üniversitesi Matematik Mühendisliği’nde bilgisayarlar arası bilgi transferiyle uğraşan Cerf’in ise tek isteği karısını mutlu etmekti.

İnternet, o zamanlar askeri amaçla kullanılan bir sistemdi. Sivillerin kullanamadığı internet, kısa sürede 200 ayrı sivil kuruma yayıldı. Cerf interneti geliştiren bilim adamları arasındaydı. Ancak o daha önemli bir şey yaptı ve interneti karısının da  kullanabileceği bugünkü haline getirdi.

En çok karım sevindi

kaynak

Eğer bunu yapmamış olsaydı internet denilen uçsuz bucaksız dünyada kimse istediği bilgiye ulaşamazdı. Cerf bugün, “Karım artık üniversitede okuyan oğlumuzla bile internet yoluyla konuşabiliyor. Kimbilir belki de interneti karımı mutlu edebilmek için icat etmişimdir” diye konuşuyor.”

İnternet denen bu uçsuz bucaksız sanal teknoloji, sadece 5 yılda 50 milyon kullanıcıya ulaştı.  Türkiye ise 1994 yılında bu teknolojiyle tanışmış oldu.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 3 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. ne kadar geriyiz.hoş erken haberdar olsak ne faydası vardı ki,facade biraz daha fazla takılırdık o kadar.

 2. biraz geç bulsaydı keşke

 3. bence harika harika ve tek kelimeyle harika olmuş Vinton Cenk bunu iyiki yapmış eğer yapmasaydı ben şimdiye bu yazıyı tazamamıştım

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • melis Misafir

  Teshekkurler
 • melis Vigivan

  Ziraat bankası bilgilerini mail olarak alabilir miyim ?
 • melis yorumcu

  Hocam merhaba..bu özelliği twitter kaldırdı ama dm kısmına kim tıklarsa sürekli welcome mesajı gidiyor.bu mesajı nasıl kaldırabilirim.yardımcı olursanız sevinirim...
 • melis Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • melis yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.