Mobil İnternet Kullanırken Kotanızdan Tasarruf Edin

26 02 2013 19:44 tarihinde, Mobil İpuçları kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 17347 okundu

mobil-internetBundan 10 yıl öncesini düşünecek olursak cep telefonu kullanımı ve internet kullanıcısı oldukça azdı. İlk cep telefonlarında numara çevirmeli wap servisleri kullanılırdı. Renkli ekranlı cep telefonlarının ardından mobil internet kullanımı ve internet uygulamaları arttı diyebiliriz.

Günümüzde akıllı telefon diye tabir edilen cihazları düşünecek olursak da internete girmek ya da bilgisayarda bulunan herhangi bir uygulamayı telefondan kullanmak oldukça kolay.

İnternet kullanımı için cihazlar her ne kadar gelişse de internetin bedava olmadığı bir gerçek. Elimizde ne model cihaz olursa olsun internete bağlanacağımız kotamız sınırlı olabilir.

Kablosuz ağlar gittikçe yaygınlaşıyor ancak şifresiz ağ bulmak bir hayli güç. Üniversite kampüsleri ve çeşitli sosyal alanların haricinde şifresiz bir ağa rastlamak neredeyse imkansız. Hal böyle olunca operatörlerin mobil internet kampanyalarından yararlanmak zorunda kalıyoruz. Kota sınırı olması girilen sayfaların boyutlarının büyük olması tasarrufu mecbur kılıyor.

Normal indirme yapmanın dışında girdiğimiz her sayfayı aslında indiriyoruz. O yüzden bir sayfaya girerken mobil tarayıcımızda kota tasarrufu yapabilmek için dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunuyor.

Bunlar neler olabilir;

Görüntü Kalitesi

Kullandığımız mobil tarayıcı ya da mobil cihazla bilgisayara bağlanıp girdiğimiz tarayıcıda görüntü kalitesini düşürmek kota tasarrufu yapacaktır.

Görüntülediğimiz her fotoğraf tarayıcı önbelleğine indirilir. Dolayısıyla düşük kalitede görüntülenen fotoğraf daha az kota harcamamızı sağlayacaktır.

Tarayıcı Önbellekleme

Mobil tarayıcınızda eğer önbellekleme seçeneği varsa aktif edin. Aktif etmediğiniz taktirde aynı sayfaya kaç kez girerseniz girin aynı fotoğrafı tekrar indirecektir. Ancak önbelleklemeyi aktif ettiğinizde önbellek boyutunuz kadar görseli sadece bir kez indirir ve ikinci girişinizde önbelleğinizden gösterir.

Mobil Aramalar

nebigarci.net-google-arama-sonucuEğer bir sitenin mobil tema desteği varsa Google arama sonuçlarında bu belirtilir. Arama sonuçlarında mobil desteğe sahip site adresinin hemen yanında bir cep telefonu simgesi yer alır. Bu sitelere girildiğinde mobil cihazınız için daha rahat gezinme imkanı tanıyan tema ile karşılanırsınız. Dolayısıyla daha az kota harcamanız için fotoğraflar ve sayfa boyutları küçültülmüş ve sadeleştirilmiştir.

Sayfa Yüklendiğinde Bağlantı Kesme

Bazı sitelerde yer alan otomatik sayfa yenileme özelliği ile sizin müdahaleniz olmadan sayfanın yenilenmesi sağlanır. Tarayıcınız açık kaldığında sayfa yenilenecektir ve dolayısıyla indirme gerçekleştirilecektir.

Bu durumda sayfada bekleme konumundayken internet bağlantınızı sonlandırmanız kota tasarrufu sağlayacaktır. Genellikle arama sonlandırma tuşuna uzun süre basıldığında bağlantı kesmek için seçenek sunuluyor. Bu sizin cihazınızla ilgili bir seçenektir.

Facebook ve Twitter’ı Mobil Görüntüleme

Facebook ve Twitter kullanımı oldukça yaygın. Sosyal paylaşım sitelerinde gezinirken mobil görünüm seçeneğini kullanmak çok daha yararlı olacaktır. Normal görünüme geçtiğinizde tüm görseller ve diğer içerikler tam boyutta gözükecektir. Bu nedenle daha fazla kota harcanmasına neden olacaktır.

Mobil Tarayıcı Seçimi

Bir çok cep telefonu için kendi tarayıcısını kullanmak adeta eziyet. İnternet Explorer’ı andıran orijinal tarayıcıları kullanmak istemeyenler alternatif tarayıcıları kullanmayı tercih ediyorlar. Daha hızlı ve kullanışlı bir tarayıcı seçimi de tasarruf için oldukça önemlidir.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 2 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Bende up uzin şeyi sonuna kadar okuyorum güzel bir tane tarayıcı suncak diye offff yaaa

  • Blog yazıları işte zamanla güncelliğini kaybeder eski şeyler. Mobil teknoloji aldı başını gidiyor. Şimdilik en iyi tarayıcı chrome gibi gözüküyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Nebi Garcı Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Nebi Garcı Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Nebi Garcı M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?