Parmağımız Neden Çıtlar?

01 04 2012 21:40 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 7045 okundu

Sanrım bir çoğumuz bu soruyu hiç sormadı kendine ya da bir başkasına. Ya da kemik uçları bir birine değerek bu sesi çıkardığını zannediyoruz. Aslında vücudumuzda ve kainatta eşsiz ve ibretlik o kadar hikmetler var ki..

 

Çoğu canlılarda olduğu gibi insan vücudu da dik durabilmesi ve estetik duruşunu koruyabilmesi için iskelet sistemiyle donatılmıştır. Bu sistemde kemik dokuları tıpkı bir canlı gibi büyüyebilir ve küçülebilir. Yaş ilerledikçe vücudumuzda bazı kemikler büyür, bazı kemikler ise küçülür ya da yok olur.

 

Kemik dokular hareket sistemimizin bir parçası olduğu için parçacıklar halindedirler. Bu parçaların düzeli bir şekilde hareketini sağlayan eklemler mevcuttur.

Eklemlerimiz üç çeşittir. Oynar eklemler, yarı oynar eklemler ve oynamaz eklemlerdir. Parmaklarımız oynar eklemlere sahiptir. Oynar eklemlerde  eklemi oluşturan her iki kemik dokuyu saran bağ dokuya sahip kapsül ile çevrilidir.  Eklem kapsülünün içi ise ince bir zarla örtülüdür.  Bu yapı eklem sıvısı dediğimiz sinovial sıvıyı oluşturur. Bu, sıvı ile kemik uçlarının birbirine temasını engeller ve daha rahat hareket etmemizi sağlar.  Bu işlevi sağlayan eklem sıvısı erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazlarını içerisinde bulundurur.  Parmaklarımızı gerdiğimizde bu eklem kapsülleri de gerilir ve içerisindeki sıvı basıncı azalarak gaz kabarcıkları patlar. Böylece parmaklarımızı çıtlattığımızda işittiğimiz o ses meydana gelir.

 

Zararı var mıdır derseniz, bildiğim kadarıyla ve mantıken, alışkanlık haline gelmişse ve sık sık parmak çıtlatılırsa eklem kapsüllerinde tahribat ve dolayısıyla şişik gibi belirtiler de gözükebilir.


Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?