Pili Biten Baskül için Alternatif Pil, Kalıcı Çözüm

12 02 2014 19:16 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 34626 okundu

Evinizde kiloları ile başı dertte ya da kilosunu merak etmekle başı dertte olan birileri varsa bir adet baskül evinizin köşesinde mutlaka vardır.

Basküller genelde 3v pil ile çalışır.(pilin üzerinde yazılıdır) Bu bilgisayarınızdaki bios piline benzer. Şekli önemli değil önemli olan 3v olmasıdır. Birkaç ay sonra basküle çıktığınızda sıfırları değil de “err” şeklindeki uyarıyı görürseniz bilin ki pili bitmiştir.

Pilin bitmiş olması doğru tartmasına mani midir bilemem ancak bu hata ile karşılaşmak istemiyorsanız gidip saatçi ya da bir elektronikçiden pili değiştirmeniz gerekebilir. Ya da size şimdi bahsedeceğim yolla elinizin altındaki kumandanın pilini takıp yolunuza devam edebilirsiniz.

Peki kumanda pili nasıl takılır ya da neden kumanda pili kakılır?

Kumanda pili normal kalem pillerden ince olduğu için hem az yer işgal etmesi hem kolay bulunur olması hem de daha hafif olması nedeniyle tercih edeceğiz.

baskull

Bunun için gerekli malzemeler:

1-  İki adet bitmemiş AAA pil (kumanda pili)

2- Bir adet AAA pil yatağı (eski kumandanızı kırabilir ya da kesebilirsiniz. maç izleyen biriyseniz duvara çaldığınız kumanda mutlaka bir yerlerde vardır.)

3- Bir adet ince çift artı ve eksi olacak şekilde kablo.

Pil yatağını olabildiğince sağlam ve az yer kaplayacak şekilde çıkarmaya özen gösterin. Çünkü baskülün altında yer alacağı için boşluk kalması yani yere temas etmemesi gerekir.

Şimdi başlayalım. Baskülün arka kısmındaki pilin olduğu yerde vida ile tutturulmuş ya da itip çekilecek şekilde ayarlanmış bir kapak yer alır. Onu açın ve içindeki pili çıkartın.

baskul2

İçinden çıkan pilin üst kısmı ve yan kısmı + kutuptur alt kısım ise – kutuptur.  İki adet ince dışı yalıtkan kablonun uçlarını açarak birini pil yatağının ortasındaki metale, diğerini de yan kısımdaki metale temas edecek şekilde sıkıca tutturun.

Yan kısımdan aldığınız kablonun ucunu kalem pilin baş kısmına gelen yere tutturun diğer kabloyu da kalem pilin arka kısmına gelecek şekilde yani – kutba bağlayın.

baskul3

Kalem pilin yatağını pili yerleştirdikten sonra baskülün alt kısmına pil takılıp çıkartılabilecek şekilde yapıştırın. Pil yatağının baskül yere konulunca yere temas etmeyeceğinden emin olun.

Artık baskülün pili bittiğinde Bim’e uğrayıp bir Power-B pil alıp keyfinize bakabilirsiniz 🙂


Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?