Shift Tuşunun Bilmediğiniz Görevleri ve Etkin Klavye Kullanımı

16 12 2012 17:21 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 23382 okundu

Bilgisayarı öğrenmeye başladığımızda en çok zorlandığımız şey hiç şüphesiz fare olmuştur. Bir türlü butonlara denk getiremediğimiz acemiliklerimiz hepimizin ilk günlerinde yaşanmıştır. Bazen bilgisayarınızın ekranını döndürür ve fareyi hareket ettirmeye çalışırsınız da bir türlü düzen tutmaz ya aynen öyle zorlanmıştık..

Aslında fareden daha zor olan bir şey varsa o da klavyedir. Ama üzerinde yazılanların dışındaki görevlerini bilmediğimiz için basitmiş gibi gelebiliyor. Şimdi Shift kullanarak sizlere daha etkin bilgisayar kullanımından bahsedeyim. Aslında klavye kullanımını tam olarak bilsek fare ile oradan oraya gitmeye hiç gerek yok deriz.

Shift Tuşunun Görevleri
Shift tuşu Alt ve Ctrl tuşları gibi tek başına bir görevi yoktur. Shift’in en önemli görevi büyük-küçük harf değişimleridir. Basılı tutularak bir harfe basıldığında -Caps Lock kapalı ise- büyük yazar. Bırakıldığında küçük yazmaya devam eder. eğer Caps Lock tuşu yani büyük harf tuşu açık ise Shift ile birlikte bir tuşa basıldığında küçük yazar.

Seçtiğiniz bir metni (Office Uygulamalarında) büyük harften küçük harfe ya da küçük harften büyük harfe dönüştürmek istediğinizde yine Shift tuşunu kullanabilirsiniz. Yanlışlıkla büyük ya da küçük yazdığınız metni seçip ardından Shift ile birlikte F3’e bastığınızda küçükse büyür, büyükse küçülür.

Windows Gezgininde dosyalarınızı, klasörlerinizi seçerken ya da herhangi bir yerde metin seçerken başlangıç noktasını fare ile belirleyip ardından Shift tuşu ve yön tuşları yardımıyla sağa, sola, yukarı ve aşağı sırasıyla seçebilirsiniz.  Fare ile seçimin kabul görmediği alanlarda da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Tarayıcınızın adres satırını kullanırken genellikle URL adresini tam olarak gireriz yani www.nebigarci.net ya da Google’da nebi garcı şeklinde ararız. Ancak gitmek istediğimiz adresin gövde kısmını yazıp Ctrl+Shift+Enter yaptığımızda başına www sonuna ise com uzantısını ekleyecektir. yani www.google.com adresine gitmek için sadece google yazıp ardında Ctrl+Shift+Enter yapmanız yeterlidir.

Dosyalarımızın gereksiz olduğundan emin olduğumuzda onlar için ayrılan Geri Dönüşüm Kutusu’na göndeririz. Bazen silindiğinden emin olmak için de gidip kutuyu boşaltırız. Oysa ki çöp kutusunu uğramadan da dosyalarınızı silebilirsiniz. Silmek istediğiniz ögeyi seçtikten sonra Shift+Delete+Enter yapıp kısa yoldan çöp kutusunu teğet geçerek silebilirsiniz.

Kısayollar bir dosya ya da klasörü açmak için tercih edilen en kolay yollar. Adı üstünde kısayol. Bir dosya ya da klasörün kısayolunu elde etmek için sağ tıklayıp kısayol oluştur demekten daha kolay olan bir şey varsa o da kısayolu oluşturulacak ögelerin seçilmesi ve Shift tuşuna basılı tutularak fare ile boş alana sürüklenip bırakılmasıdır.

Metin seçerken genellikle fare ile başlama noktasından bitim noktasına kadar sürükleyerek seçeriz. Ancak arada görsel vs olduğunda zorluk yaşayabiliriz ya da tam olarak kopyalamak istediğimiz noktayı seçemeyebiliriz. Eğer fare ile başlama noktasına tıklayıp ardından Shift tuşuna basılı tutarak bitiş noktasına tıklarsak istediğimiz alanı kolaylıkla seçebiliriz.

Görev Yöneticisini başlatırken görev çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisini seçeriz. Ya da Ctrl+Alt+Delete yaparız. Peki hiç Ctrl+Shift+Esc yapmayı denediniz mi? Olur da Alt tuşunuz ya da Delete tuşunuz bozulursa lazım olur hani 😉

Sekmelerinizi gezerken bir sonraki için Tab tuşuna basarak ilerlersiniz. Mesela metin kutucuklarında (textbox, textarea) form alanını doldururken bir diğeri için Tab seçilir. Bir önceki için ne yapıyorsunuz? Büyük ihtimalle fare ile geri gidiyorsunuzdur. Ancak Shift+Tab yaptığınızda geriye sekme seçimi yapabilirsiniz. Sadece sekme değil tabi ki bağlantılar, butonlar vs. Hatta Chrome sekmelerini Ctrl+Tab ile gezersiniz. Yani bir sonraki sekme. Bir önceki sekme için ise Ctrl+Shift+Tab yapmanız yeterlidir.

Şimdilik bu kadar. Daha bir çok görevi var ama destekleyen alanların az olması önemini azaltıyor. Bir sonraki Klavye kısayolları konusunu da Ctrl hakkında hazırlamayı düşünüyorum. Hayırlı akşamlar.. 🙂


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 4 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Harika ama 7 çarpı 8 saçmaydı

 2. Cemil BayramCemil Bayram

  Emeğine sağlık…

 3. Son iki özellik iyimiş. Teşekkürler.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • ismaiilklc Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • ismaiilklc Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • ismaiilklc Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • ismaiilklc M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • ismaiilklc Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?