Taşeronlaşmaya Karşı Laborantlar ve Tıbbi Sekreterler El Ele

25 01 2013 18:44 tarihinde, Sağlık kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5613 okundu

birlik-beraberlikSağlıkta taşeronlaşmanın kurbanlarından iki meslek grubu birlikte mücadele etme kararı aldı. Her iki bölüm mezunlarının da ortak sorunu olan ve atamaların önündeki en büyük engel olan taşeronluğa karşı omuz omuza verip seslerini yetkililere duyurmayı hedefliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde TV 5 ekranlarında canlı yayında Tıbbi sekreterlerin sorunlarını dile getiren Anadolu Tıbbi Sekreterler Derneği yetkilileri, aynı dertten muzdarip olan Laboratuvar Teknikerlerinin durumlarını da gündeme getirmişlerdi.

Yıllarca eğitim gördükten sonra mesleklerinin vasıfsız kişilerce -tabiri caizse- işgal edilmesi bir çok lise ve yüksekokul mezununu kendi mesleğini icra etmekten mahrum bırakıyor.

Taşeron firmaların asgari ücret karşılığı çalıştırdığı ve yeterli bilgi sahibi olmayan işçilerin çalıştırılması sadece mesleğini icra etmek isteyen kişiler için değil aynı zamanda hasta ve yakınları bakımından da sorun teşkil ediyor.

Doktorun muayene esnasında ve ameliyatta yapmadığı hatayı, yeterli bilgi sahibi olmayan çalışanlar yapabiliyor. Başarılı geçen bir ameliyatın ardından hayati önem arzeden hasta dosyasında yapılan bir yanlışlık, yanlış girilen ilaç bilgisi, teşhis vb hasta için hayati tehlikeye sebep olabiliyor.

Çok işçi az maliyet mantığı ile taşeronlaşmaya gidilen sağlık alanındaki bu sorunun çözümü için herkesin duyarlılık göstermesi gerekiyor.

Canlı yayın bağlantıları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ile yapılan bire bir görüşmeler sürerken diğer yandan da her iki meslek mağdurları da Twitter ve Facebook üzerinde birlikte hareket ederek tüm meslektaşlarına ulaşma gayreti içerisindeler.

Bizlerde Sağlıkçıyız ‘  Etkinliğiyle 28 Ocak 2013 Pazartesi akşamı Saat 21:00’da Twitter üzerinden #tibbisekreterlervelaborantlaratansın etiketiyle yeni sağlık bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu(@MuezzinogluDR)’na Tweet atılacak.

Tweetter kullanıcısı herkesten destek bekliyoruz. Sağlığınız için lütfen siz de destek verin.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?