Twitter Kapasiteyi Yine Aştı

04 02 2013 21:12 tarihinde, Twitter kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4199 okundu

twitter-capacityBiraz empati yapacak olursak şu Twitter’ın renkli yumurtalarının içinden çıkan kuşların yerinde olmayı hiç istemezdim. Empati yapmamış oldum galiba ama neyse. Son zamanlarda bu kuşların işleri bir hayli yoğun.

Son günlerde sıkça rastladığımız “Twitter kapasiteyi aştı (Twitter is over capacity) uyarısı artık iyice can sıkıcı olmaya başladı. Hani insanın -parası neyse verelim de kapasitesini arttırın- diyesi geliyor 🙂

Bir süre beklememizi ya da Twitter durum sayfasına gitmemizi isteyen zavallı balina ve kuşların can çekişen fotoğraflarının yer aldığı bu hata sayfası için neden bu bir çözüm üretilmiyor acaba?

Twitter durum sayfasına göz atmışsanız eğer zaten mühendislerin sürekli bir şeyleri düzeltmek için çalıştığına dair tweetler göreceksiniz.

Geçenlerde Twitter’ın bileşenlerinden biri olan ve son tweeti gösteren blogun üst kısmındaki bölüm hata verdi. Nedenini araştırdım ve o sırada Twitter çok konuşulanlar listesinde #twitterçökse gibi bir etiket dikkatimi çekti. Sonra sorunun Twitter’dan kaynaklandığını anladım. Artan kapasite uyarılarından sonra böyle bir hatanın da ortaya çıkması beni şaşırtmadı.

Hepsi bu kadar değil tabi ki. Geçtiğimiz günlerde 250 bin kullanıcısının da şifrelerinin çalınmış olabileceğini Twitter blog üzerinden duyurdu. Acaba Twitter’da yaşanan bu sarsıntıların devamı belir mi merak ediyorum.

Twitter’ın reklam yayınlama gibi bir gelir kaynağı yok. Facebook bu işi ısrarla yaparken Twitter’ın sadece bazen sponsor bağlantı olarak etiket sunması ve reklam yayınlamaması acaba nereden kazanıyor diye merak uyandırıyor. Şimdi  -böyle bir sitem olsun herkese borcum olsun- dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Konuyu toparlamak gerekirse ki gerekiyor, Etkileşim sayfasına her girdiğimde sayfada hata mesajı görmek ve ardından tekrar yenilemek zahmetli geliyor. Madem düzeltemiyorsunuz en azından sayfayı otomatik yenileyecek bir kod yazıverin de biz de yorulmayalım..

Aşırı yoğunluktan kaynaklandığı yönünde bir çok bilgi mevcut olsa da çözüm için maalesef sayfayı yenilemekten başka çare yok.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?