Twitter’da Karşılıklı Takipçi Kazanma Yolları

15 01 2014 17:49 tarihinde, Twitter kategorisinde yazıldı. 5 yorum yapıldı, 22565 kez okundu

Twitter, diğer sosyal paylaşım sitelerinden farklı olarak sadece takip etme ve takip edilme üzerine kurulu bir ağdır.

Twitter’da bir hesabın popüler olması takipçisinin fazla, takip ettiklerinin az olması şartına bağlıdır. Her Twitter hesabınızın takipçisini arttırmanın bir çok yolu vardır. Bunlardan biri de karşılıklı takip ilkesine dayanır.

Karşılıklı takibin tek dezavantajı, takip ettiklerinizin sayısının da aynı oranda artıyor olmasıdır. Karşılıklı takipçi kazanmak takibe geri dönüş yapan kullanıcıları takip etmelisiniz. Bu kişileri nasıl bulacağınız konusuna da kısaca şöyle değineyim. Twitter’da karşılıklı takip yapan kullanıcı sayısı bir hayli fazladır. Bu kullanıcılar genelde #takipedenitakipederim gibi karşılıklı takipleşme etiketleri ile organize olup birbirlerini takip eder. Buna benzer etiketler aracılığıyla takipçinizi karşılıklı olarak arttırabilirsiniz.

Karşılıklı takibin bir diğer yolu da yukarıda bahsettiğim karşılıklı takip yapan ve takipçi sayısı fazla olan kişilerin takip ettiği kişiler listesini düzenli olarak takibe almaktır. Bu size zaman kazandıracaktır. Çünkü etiketler aracılığıyla tek tek kişi bulmak zor olacağından takipçisi fazla olan kişilerin takip ettikleri kişileri takip ederek daha hızlı ve daha çok takipçi kazanabilirsiniz.

Peki neden takip ettiklerini takip ediyoruz?

Karşılıklı takip yapan kişiler aynı zamanda takipçi arttırma uygulamaları da kullanıyor olabilir. Bu yolla takipçi kazandıkları için sizin onların takip ettiği kişileri takip etmeniz daha çok geri dönüş yapan kullanıcı bulma şansına sahip olmanız demektir.

Bildiğiniz gibi Twitter’da her şeyin bir limiti vardır. Dolayısıyla gün içinde takip edebileceğiniz kullanıcı sayısı da sınırlıdır. Sizin takibinize geri dönüş yapmayan kullanıcıları takipten çıkmadığınız sürece takip ettiklerinizin sayısı takipçilerinizin sayısını geçecektir. Bu da gün içinde takip edebileceğiniz maksimum kullanıcı sayısını düşürecektir.

Takip edeni takip eden kullanıcıları tarayıcınızın yer imlerine ekleyin. Böylece düzenli olarak yeni takipçi kazanabilirsiniz. Takibinize geri dönüş yapmayan kullanıcıları nasıl takipten çıkabilirsiniz? Sizi geri takip etmeyen kullanıcılar mutlaka olacaktır. Bunlar genelde yedek hesaplar dediğimiz ve sürekli aktif olmayan hesaplar olduğu için ya da sizin fikirlerinizi ve paylaşımlarınızı beğenmeyen kullanıcılardır. Bunları toplu halde her gün takipten çıkmanız gerektiği için bunu  bir uygulama yardımıyla yapmanız gerekir. En temiz ve kullanışlı uygulama ise manageflitter uygulamasıdır. Bu uygulama ile sizi geri takip etmeyen kullanıcıların listesine kolayca ulaşıp takipten çıkabilirsiniz.

Manageflitter ile geri takip yapmayanları toplu olarak takipten çıkma.

Uygulama her ne kadar sizi geri takip etmeyenlerin listesini oluştursa da listenin kabarık olduğu zamanda bu zahmetli bir iş olabilir. Zira günlük 900 kişiyi takip ettiğinizde geriye dönüş yapan 400 kişi olduğunu var sayarsak 500 kişiyi takipten çıkmak zahmetli olacaktır. Bunun için de tarayıcınızda imacros eklentisini kullanabilirsiniz.

İMacros ile toplu takipten çıkma İmacros eklentisi halihazırda Chrome ve Firefox için kullanılabilir. Eklentiyi kurduğunuzda bilgisayarınızda belgeler klasörüne makrolar için bir klasör oluşturur. (iMacros\Macros) Manageflitter sitesi için de bir makromuz var. Manageflitter için makroyu buradan indirip yukarıda parantez içinde verdiğim belgeler klasörünüzden ulaşacağınız yolu takip edip macros klasörü içine indirdiğiniz dosyayı atın. Tek tıklama ile makro yardımı ile hızlıca ve tek tek tıklama yapmadan geri takip yapmayan kullanıcıları takipten çıkabilirsiniz. Böylece yeni takip yapmanız için limitiniz artmış olacaktır.

Yukarıda İMacros ile Manageflitter üzerinde toplu halde takipten çıkma işlemini video ile göstermeye çalıştım. Takipten çıkma işlemi video çekerken biraz yavaşlamış olabilir. Bu sizde saniyede 1 kullanıcı takipten çıkacak şekilde hızlı olacaktır. İşlem çok basit. Twitter hesabınızla manageflitter’a giriş yapıp ardından makroyu başlatmak.

İMacros ile takip yapmak da mümkün. Ancak diyelim ki bir kişinin takip ettiklerini takip edeceksiniz. Eğer o listede sizin takip ediyor olduğunuz bir kişi varsa makro onu takipten çıkacaktır. Çünkü makrolar sitelerin css kodlarına göre oluşturulur. Twitter’da takip etme, takipten çıkma, engelleme ve engeli kaldırma butonlarının tümünde aynı class dediğimiz css özelliği kullanılmıştır. Bu yüzden ayırt etmeksizin makro tüm butonlara tıklar.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 5 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. paylaşım için teşekkürler

 2. EleştirmenEleştirmen

  Yav kardeşim madem yararlı bir şey yapmak istiyorsun düzgün yap.Konu da Facebook diyorsun iMacros nasıl çalışır videosunda twitter var ve bu eklentiye nasıl kopyalıyoruz.Yazıp bırakmışsın yorumlara da cevap yazmıyorsun

  • İyi eleştiremiyrosunuz. Facebookla ilgili bir şey yok orada Twitter’la ilgili bir konu ayrıca. Cevap yazmam gereken konulara da fırsat bulunca zaten yazıyorum.

 3. Üstad denedim defalarca ancak yapamadım.
  Video ile veya daha detaylı bir yazı ile anlatman mümkün mü?
  Teşekkürler
  selamlar

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Nebi Garcı Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Nebi Garcı Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Nebi Garcı M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?