Windows 7’de Tara ve Düzelt Uyarısını Kapatma

11 02 2014 13:01 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 8552 okundu

Windows 7 işletim sistemlerinin tümünde chkdsk dediğimiz diskteki hataların taranması işlemi bir uyarı penceresi ile karşımıza gelir.

chkdsk dediğimiz olay disk denetleme işlemidir. Bu olağanüstü bir durum olmadıkça harici depolama aygıtları takıldığında uyarı olarak gelmez. Olağanüstü durumlar, diskteki bir takım hatalardır. Bu hatalar giderilmeden yani chkdsk yapılmadan uyarı penceresi devre dışı bırakılmaz.

Tara ve düzelt uyarısını sonlandırmanın en iyi yolu disk denetleme işlemini yapmaktır. Bu zor ve uzun bir işlem olmadığı için sizi harici diskinizi her taktığınızda bu uyarıdan kurtaracak basit bir işlemdir. Peki nasıl yapılır?

tara ve duzeltYukarıdaki görselde de görüldüğü gibi uyarı penceresinde tara ve düzelt bölümünü seçebilir ya da uyarıyı kapattım diyorsanız aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

İkinci yol, yukarıdaki uyarıya sebep olan diskiniz hangisi ise Windows+e yapıp o sürücüye sağ tıklayın ve özellikler deyin. Ardından araçlar sekmesi altındaki disk denetleme butonuna tıklayın.

diskt denetlemeDisk denetleme işlemini iki kutucuğa dokunmadan başlatın. İşlem tamamlandığında sorunlu dosyalar bir klasöre taşınacaktır. Klasöre göz atın önemli bir şey değilse klasörü silebilirsiniz. Bu işlemi komut istemi (cmd) ile de yapabilirsiniz ancak biraz daha karmaşık gelebilir.

Yabancı kaynaklarda uyarı penceresini kapatmayla ilgili bir çok yazı mevcut. Çoğu bu işi kabuk donanım algılaması hizmetini kapatarak yapmayı teklif etmiş. Kabuk donanım algılamasını kapatmak sadece otomatik kullan özelliğini devre dışı bırakır. Aynı zamanda bilgisayarınıza daha önce hiç takmadığınız aygıtların tanınmasında sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kabuk donanım algılaması hizmeti yerine eğer otomatik kullan penceresini kapatmak istiyorsanız şu yolu izleyin.

1. yol, otomatik kullan penceresi geldiğinde alt kısımda bir bağlantı olacaktır: “Denetim masasında diğer otomatik kullan seçeneklerini görüntüle” bu bağlantıya tıklayıp gelen pencerenin en üstündeki “tüm medya ve aygıtlar için otomatik kullan özelliğini etkinleştir” seçeneğini kaldırabilirsiniz.

2. yol ise denetim masası/donanım ve ses/ otomatik kullan yolunu izleyin ve yine üst kısımdaki “tüm medya ve aygıtlar için otomatik kullan özelliğini etkinleştir” kutucuğunun işaretini kaldırın.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?