Windows Açık Pencere Şifreleme ve Gizleme Uygulaması

02 02 2013 08:50 tarihinde, Bilgisayar, Güvenlik kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 6099 okundu

Değişen şartlar ve gelişen teknoloji ile birlikte bilgi saklama işi artık kağıt kalemden çok dijital ortamda gerçekleştiriliyor. Fotoğraflar, kitaplar, mesajlar, resmi evraklar …

Bilgisayar kullanımı gittikçe yaygınlaşırken verilerin gizliliği ve güvenliği de sorun haline gelmektedir.

Bilgisayarınızda bir yerlerde mutlaka şifrelenmiş bir klasör, dosya ya da sürücünüz mevcuttur. Gizleme ihtiyacı duyduğumuz bilgiler sadece sürücülerde klasör ya da dosya halinde bulunmuyor. Çevirim içi hizmetleri kullandığımız tarayıcılarımız da aslında bir çok kişisel bilgiyi içinde bulunduruyor. Sosyal ağlardaki bilgilerimizin, sohbet geçmişlerimizin ve hatta tarayıcı geçmişinin bile bazen herkes tarafından görülmesini istemeyiz.

Bilgisayarımızda aktif halde kullandığımız bir uygulama ya da windows gezgini penceresini kapatmadan dilediğimiz zaman gizleyebilmemiz  ya da şifreleyebilmemiz mümkün. Yani bilgisayarınızın başından acilen kalkmanız gerektiğinde açık pencereleri gizleyebilir ve şifreleyebilirsiniz.

hide-menu

Bahsi geçen Windows Hider isimli küçük araç, görev çubuğunun sağ alt kısmında bir ikon ile çalışır. İkona sağ tıkladığınızda iki adet seçenek vardır. Hide ve Show. Yani gizleme ve gösterme seçenekleri.

Gizleme seçeneğinde sizin açık olan uygulamalarınız listelenir.

Gösterme seçeneğinde ise eğer gizlemiş olduğunuz bir pencere mevcutsa o görüntülenir.

hide-pasword

Gizlemek istediğiniz bir pencereyi seçtiğinizde karşınıza şifre girme penceresi çıkar. Bir şifre belirleyip hide yani gizle seçeneğine tıkladığınızda pencereyi gizlemiş olursunuz.

Şifre girme penceresinde dilersiniz şifre girmeden de gizleyebileceğiniz için bir seçenek yer alıyor.

show-password

Şifre girerek gizlediğiniz bir pencereyi göstermek istediğinizde yine pencereyi aktif etmek için bir şifre giriş penceresi ile karşılaşırsınız. Şifreyi doğru girdiğinizde pencereniz aktif olur.

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?