Windows Güvenlik Önlemleri

08 04 2012 17:12 tarihinde, Bilgisayar, Güvenlik kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5233 okundu

Bilgisayarınıza verilerinizin güvenliği için ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir kaç şeyden bahsedeceğim.

Güvenliğinizi iki şekilde sağlarsınız. Dahili özelliklerle ve harici programlarla.

Öncelikle dahili özelliklerden bahsedeyim. Bunlar windows açılış parolası ve Bios parolasıdır.

BIOS Parolası

Bilgisayarınızda bios parolası koymanız sizin için windows açılış parolasından daha etkili ve önemlidir. Bios parolası koymanız halinde bilgisayarınız başlamadan önce şifre sorma ekranı 2-3 saniye içerisinde karşınıza gelir. Sizin belirleyeceğiniz parola windows açılış parolasından farklı olmalıdır. Tabi bu isteğinize bağlı ama güvenliğiniz içine farklı olması daha iyi olacaktır. Bu şifreyi unuttuğunuzda bilgisayarınızın bios pilini çıkarmak zorunda kalırsınız. Yani parola kırmak çok güç. Yani bilgisayarı sökmeniz gerekecek o yüzden hatırlayabileceğiniz bir parola koymanız ve unutmamanız şiddetle tavsiye olunur.

Parola koymak için öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Ekrana ilk görüntü geldikten sonra ‘Delete’ veya ‘F2’ tuşuna (BIOS’a göre değişebilir, bunlardan başka tuşlar da olabilir) basın. Zaten bu arada hangi tuşuna basarak BIOS ayarlarına girebileceğinizi belirten bir mesaj ekrana gelecektir.

BIOS ayarlarında çeşitli işlemler için seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan Security ile ilgili olan seçeneği seçtiğinizde ‘User Password’ ve ‘Supervisor Password’ olmak üzere iki farklı şifre türü (BIOS’a göre değişebilmektedir) karşımıza gelecektir:

‘Supervisor Password’ ü seçerseniz şifre sadece BIOS’a girmek istendiğinde sorulur.
‘User Password’ ü seçerseniz şifre BIOS’a girmek istendiğinde sorulacağı gibi, bilgisayar her açılışında da sorulacaktır. Eğer sizden başka kimsenin makinanızı açmasını istemiyorsanız bu seçeneği seçemeniz daha uygun olacaktır.

Bu seçeneklerden herhangi birini seçtiğinizde koymak istediğiniz şifre sorulacaktır. Şifreyi girdikten sonra kontrol amacıyla şifreniz tekrar sorulacaktır. Burayı da doldurduktan sonra ‘Esc’ tuşuyla ana menüye çıkın. f10 veya Tekrar ‘Esc’ ye bastığınızda yapmış olduğunuz değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Değişiklikleri kaydederek çıkın.

Yanlız unutmamak gerekir ki bu aşılamaz bir önlem değildir. Bir şekilde bu şifreler de kırılabilir.

Ayrıca Menülerde Password Enable gibi bir seçenek olacak, karşısında System veya Setup yazar Setup’a getirirsen biosa System’e getirirsen Windowsa geçmeden önce Şifreyi soracaktır.

Windows Açılış Parolası

Windows açılış parolası işletim sisteminizle ilgili bir paroladır. Eğer bios parolası koymazsanız CD Rom ya da DVD Rom bir boot CD sini ya da DVD sini başlatmak için aktif haldeyse yani format CD’si taktığınızda bilgisayarınıza format atabiliyorsanız, bir diğer tabirle bunu bios ayarlarından pasifleştirmediyseniz bir kişi sizin Windows açılış şifrenizi kolaylıkla aşabilir ve birazdan bahsedeceğim dosya ve klasör şifreleme programları ile koruduğunuz verilerinize rahahatlıkla erişebilir.

Eğer Bios parolanız yoksa ya da aktif değilse Bios’a girerek Boot Sequence olarak isimlendirilen bir ayar vardır. Bu ayar, PC’niz açıldığında BIOS’un işletim sistemi için önce hangi sürücüye bakması gerektiğini söyler. Sisteminizi açılış disketi ile açacaksanız bu sırayı A, C … olarak değiştirebilirsiniz. Normalde ise açılışın hızlanması için C, A … olarak durmalıdır. Yeni BIOS’larda sistemin CD-ROM’dan veya diğer sürücülerden açılması için CD-ROM, E, F, LS/ZIP gibi seçenekler de bulunur. CD-ROM ya da DVD ROM aktif ise bilgisayarınızda format CD’si gibi otomatik başlayan CD ya da DVD’ler kullanılabilir demektir. Bunu pasifleştirdiğiniz taktirde wondows açılış şifresini aşma yolunu büyük ölçüde kapatmış olacaksınız.

Windows açılış parolanızı uyku moduna aldığınızda ya da laptopunuzun kapağını kapadığınızda aktif olmasını sağlamanız da sizin güvenliğiniz için önemlidir.

Bir diğer husus ise windows açılış şifrenizin değiştirilmesini engellemek. Bunu yapmak için Bilgisayarım‘a sağ tıklayıp “yönet” ya da “yönetim” diyoruz. Ardından sol menüden “yerel kullanıcı ve gruplar” ı seçip “users” diyoruz ve kullanmış olduğumuz oturumu belirliyoruz, ya da şifresinin değiştirilmesini istemediğiniz kullanıcıyı. Sonra sağ tıklayıp “özellikler” diyoruz ya da çift tıklıyoruz. Orada “kullanıcı parolayı değiştiremez” kutucuğu mevcut. Onu işaretliyoruz ve tamam deyip çıkıyoruz.  Artık parolanızı bilseler bile değiştiremezler. (o işareti kaldırmadıkça)

Harici Güvenlik Önlemleri

Bilgisayarınızda size özel verilerin gizliliğini benimsiyorsanız bunu şifre koruma programları ile yapabilirsiniz. Ama bunlar profesyonel bir kullanıcı için önlem değildir. Çünkü dosya şifreleme programı ne kadar kaliteli olursa olsun bios parolasını aşan biri için sorun teşkil etmez. Ya da windows açılış parolasını aşan biri harici bir görev yöneticisi ya da gelişmiş dosya silme programı ile dosya şifreleme programınızı etkisiz hale getirebilir.

Ben yine de bir kaç dosya şifreleme programı önereyim.

Ben Lock Folder  kullanıyorum. Siz de bunu ya da

SimpLite 2.2.11
Infinite Enigma 4.0
1Click & Lock 3.1
1st Screen Lock 8.0
Folder Vault 2.0
Folder Guard Pro. v7.91
Folder Lock 5.7.5
Stealth Folder Hider 9.5
WinGuard Pro 2005
Easy Desktop Keeper 2.3
FileLock Pro.v3.0
Folder Shield 2003
File & Folder Protector 3.2
HidesFiles 1.3
Universal Shield 4.0
File Securer v3.91
FileLocker 2.1
Easy Disk Drive Safeguard 3.0
PC Lockup 2.1
Hide Files & Folders 2.3
Lock Folder XP 3.6
Access Lock 3.2
CD-DVD Lock 2.7
SuperSecret 1.0
Private Encryptor 6.3
MySecretFolder 3.0
MadLogic Encryptor 1.0
Easy File & Folder Protector 4.1
AB File Encryptor 3.08
GlobWare LockFile 0.3c
File Lockit 2.4
SecuKEEPER 2.9
FileGhost 1.0
Lockit 1.0
SmartEncryptor 1.0
NT-Cryptor 8.4.1.10
Locked Files Wizard 2.3 Build 23.4
MyPadlock 1.4
Cryptgine Windows Plugin 1.0
Hide Those Folders 1.2
FolderWizard 1.2
Hide My Folders ActiveX 2.0
HideIt! 1.3
Magic Folder Now 1.6
Free Hide Folder 2.0
Revosoft Cache 1.0
FolderShielder 1.3
Folder Vaccine PC 3.3
Aether Antiboss 1.2
Hide Those Folders 1.2
Folder Security Guard 3.0
PCMesh Hide Files and Folders 1.0
HiBit 1.0
Ciphire Mail 1.2.047
SuperStorm 1.5
GRL RealHidden 1.0
A+ File Protection 2.7
StegoMagic 1.0
Chameleon 2.0
Cynapse InfoCryptor 1.5
SafeHouse Personal File Encryption 3.00
SuperEncryptor V7.9.0.0
DriveCrypt Plus Pack 3.9
Advanced Encryption Package 2008 Professional 4.7.3
Kryptel 5.5
Silver Key 3.5
DotFix NiceProtect 3.4
Flexcrypt Email Encryption 1.0.0.1305
Flexcrypt folder 2.1
DiskEncryptor 1.5
WISeForm 1.0.0.407
1 Click Encrypt File Folder Encryption 1.4.1
1Crypt 2.1
USB PC Lock Pro
PC Locker Pro
Secure Image Free
instant LOCK
Caps Lock On
Lock It Down Free Edition
Password Protected Lock
Desktop Lock
Colock
IE Lock
EXEsafe
The Software Safe
Secure Image 2.1
1 Click & Lock
Secure Image Pro

bunlardan birini kullanabilirsiniz.

Eğer Harici bir diski şifrelemek isterseniz şu konuya göz atın.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?