Windows Sürücüleri İçin Otomatik Kullan Özelliğini Devre Dışı Bırakma

09 01 2013 18:54 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 6749 okundu

windows-otomatik-kullan2Bilgisayarımızda veri girişi sağlayan USB, CD, DVD vb takıldığında bilgisayarımız içerindeki verileri tarar ve bize nasıl kullanabileceğimiz hakkında önerilerde bulunur.

Bize bir öneride bulunması hiç şüphesiz güzel bir şey ama Windows olaya çok iyi niyetli yaklaşmış olmalı ki bazı virüslerin bilgisayarımıza otomatik kullan özelliği ile dosyaları tararken sızabildiğini gözardı etmiş. Ya da bu işi Antivirüs yazılımlarına havale ediyorum cinsinden bir yaklaşım içerisine girmiş.  Öyle ki bu en son Windows 8’de dahi mevcut.

Otomatik kullan özelliği yüksek kapasiteli HDD’lerde ve diğer disklerde sizi uzun süre bekletebilir. Takılı disk içerisindeki verileri kontrol etmesi zaman alabilir. Ayrıca autorun.inf gibi bazı virüsler genellikle bu yolla bilgisayarımıza sızmaktadır.

Şimdi otomatik kullan özelliğini devre dışı bırakmak isteyenler ya da memnun kalmayıp aktif etmek isteyenler için izlememiz gereken yolu paylaşayım.

Öncelikle kısa yolunu sonra patika sevmeyenler için uzun yolu anlatayım.

Kısa yol

Windows tuşu ile birlikte R tuşuna basarak “çalıştır” özelliğini açalım. Çalıştır penceresinde yer alan metin kutucuğuna “services.msc” yazarak Windows servislerine gidelim.

Burada yer alan “Kabuk donanım algılaması” isimli servisimiz varsayılan olarak “otomatik”tir. Biz bu servisi devre dışı bırakacağız. Üzerine çift tıklayıp ya da sağ tıklayıp devre dışı bırakabilirsiniz.

Uzun Yol

Bilgisayarım’a sağ tıklayın. Açılan menüden “yönet” i seçin Bilgisayar yönetimi penceresinin sol seçeneklerinde Hizmetler ve Uygulamalar isminin altında hizmetler mevcut. Buradan hizmetler listesini açarak “Kabuk donanım algılaması“nı devre dışı bırakabilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. Çoksağolun, disable yaptım yine de flash diskim tanındı, resmen gereksizmiş

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • july Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • july Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • july Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • july M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • july Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?