Windows Xp’de Görsel Efekt Seçenekleri Nasıl Değiştirilir?

12 01 2013 21:59 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4869 okundu

Windows işletim sistemi her yıl yeni bir versiyonla karşımıza çıkıyor. Eskiden bir bilgisayar sadece Xp ile ömrünü tamamlarken artık 2 yaşlı bir bilgisayar iki farklı işletim sistemine şahit olabiliyor. Böylesine hızlı gelişen bir bilgisayar teknolojisinde geri kalmak elbette muhtemeldir.

Windows Xp’den vazgeçemeyenler ve mecburen Xp kullananlar çoğunlukla bilgisayarın Windows 7 ve Windows 8 sistem gereksinimlerini karşılayamadığı için tercih ediyor. Hal böyle olunca daha iyi performans elde edebilmek için bazı kullanılmayan hizmetlerden ve görsel zevklerden tasarruf etmek gerekiyor.

Windows servislerinde kullanılmayan bir çok servis mevcut. Mesela, otomatik güncelleştirmeleri bir çok kişi kullanmıyor. Sistem geri yükleme hizmetini Acronis gibi uygulamaları kullanan bir çok kişi kullanmıyor. Aynı şekilde yazıcısı olmayan biri için yazdırma biriktiricisi pek bir işe yaramıyor(istisnalar olsa da).

Windows Xp için kullanılan bir tema ne kadar kaliteli ya da kalitesiz olursa olsun Ram ve Cpu için işgal edeceği yer pek fazla değişmez. Ancak bazı görsel efektler bilgisayarı daha hızlı kontrol etmemize engel olabilir. Mesela bir pencereyi sürüklerken pencere içeriğinin de beraber hareket etmesi hoş bir görüntü oluşturmadığı gibi donma ve takılmalara da neden olabilir.

Buna benzer bir çok görsel efekt seçeneklerini değiştirerek bilgisayarınızın daha hızlı ve rahat işlem yapmasına imkan sağlayabilirsiniz.

Görsel efekt seçeneklerine ulaşmak için izlemeniz gereken yol ise şöyle:

xp-gorsel-efekt-secenekleri

Bilgisayarım‘a sağ tıklayıp ardından özellikler dedikten sonra üst sekmelerden gelişmiş seçeneğini bulun. Ardından üst görselde de görüldüğü gibi performans bölümünde ayarlar butonu mevcut. Ayarlar dedikten sonra karşımıza yeni bir pencere açılacaktır.

Açılan yeni pencerede görsel efekt ile ilgili seçenekler yer alıyor.

Burada;

“Pencere ve düğmelerde görsel sitil kullan” seçeneğini kaldırmanız tema kullanımını devre dışı bırakır. Buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayrıca yazı ve fare işaretçisi altında gölge gösteriminin aktif olması gözünüzü yormaması için daha doğru olur. Diğer seçenekleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?