WordPress Eklentisiz Sayfa Numaralandırma

16 02 2013 15:09 tarihinde, WordPress kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 6203 okundu

Web sitesi sahipleri olarak bir çoğumuz hazır içerik yönetimli WordPress altyapısını kullanıyoruz. Bir çok özelliği WordPress kendisi sunarken bazı eksiklikleri de tamamlamak bize düşüyor.

Hazır eklentiler kullanarak bir çok eksikliği tamamlayabiliyoruz ancak eklenti olmadan sadece kodlarla giderebileceğimiz eksiklikler de var.

Mesela Wp-Pagenavi eklentisi ile sayfa numaralandırma konusunda bir çok anlatım yapılmış. Eklenti ile değil de bu işi basit iki kod ile yapabileceğinizi belirtmek ve bu kodları sizlerle paylaşmak istedim.

İki adet kod mevcut. Bir tanesini functions.php  dosyamıza diğerini de kullanmakta olduğumuz temada yer alan index.php(home.php) category.php gibi yazı arşivlerini çağırdığımız (include) dosyalara ekleyeceğiz.

Mesela anasayfa olarak index.php kullanıyorsanız içerisine de archive.php dosyasını çağırıyorsanız ikinci kodu index.php dosyasına ve

[php]<?php include ("archive.php"); ?>[/php]

kodunun hemen altına eklememiz gerekiyor.

functions.php dosyasına ekleyeceğimiz kod biraz uzun olduğu için buraya kopyalamak istemiyorum. Onu buradan indirip kopyalayabilirsiniz.

Diğer index.php gibi dosyalarımıza ekleyeceğimiz kod ise aşağıdadır.

[php]

<?php if
(($wp_query->max_num_pages > 1) && (function_exists("numarala")))
{
numarala($additional_loop->max_num_pages);
} ?>

[/php]

Bir görselle yerini pekiştirmek gerekirse aşağıda index.php dosyasında yer alan kodun konumu gösteriliyor.

indexphp

Yukarıda archive.php dosyasını çağırdık ve hemen altında sayfaları numaralandırmak için “numarala” isimli fonksiyonu functions.php dosyasından çağırdık.

Sayfa numaralandırma işlemi tamamlandı. Ancak style dosyasını düzenlemek için vakit kaybetmek istemezseniz de onları da sizlerle paylaşayım.

[css].say-num{font-size:12px;color:#923;background-color:#f8f8f8;padding-top:10px;padding-bottom:10px;margin-left:10px}.say-num a{border:solid 1px #ccc;display:block;float:left;color:#666;margin-right:5px;padding:2px 10px;-webkit-border-radius:5px;-moz-border-radius:5px;border-radius:5px}.say-num span{border:solid 1px #ccc;display:block;float:left;margin-right:5px;padding:2px 10px;-webkit-border-radius:5px;-moz-border-radius:5px;border-radius:5px;background-color:#278096;color:aliceBlue}.say-num a.snr-syf,.say-num a.onc-syf,.say-num a.ilk-syf,.say-num a.son-syf{border:solid 1px #ccc;color:#666}.say-num .akt-syf{color:#fff;background:#278096;display:block;float:left;padding:2px 10px}.say-num a:hover{background:#278096;border:solid 1px #777;text-decoration:none;color:aliceblue}[/css]

Yukarıdaki kodları temanızda kullandığınız style.css (ya da her neyse adı) dosyasına ekleyin.

Demo isteyenler için anasayfanın hemen altındaki numaralandırma önerilebilir 🙂

Sizi bir eklenti kalabalığından daha kurtarmış olmanın mutluluğu içerisinde huzurlarınızdan ayrılırken size de kolaylıklar diliyorum 🙂


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Anonim Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Anonim Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Anonim M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Anonim Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?