WordPress Gravatar Alt Etiketi Sorununa Çözüm

27 02 2013 20:26 tarihinde, WordPress kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 7282 okundu

yorum-wordpressTema ile son günlerde fazla uğraştığımı itiraf edeyim. Daha önce kullandığım temayı sürekli değiştiriyordum ancak kodlamayı baştan temiz bir şekilde yapmak istedim. Bu işse hiç bitmiyor. Sürekli bir şeyler ekleme çıkarma yapıyorum. Hal böyle olunca da bazı sık karşılaşılan sorunları da çözmüş oluyorum.

Bunlardan biri de yorum yapan kişinin avatarındaki alt etiketinin olmaması. Seo açısından önemli olan bu etiket her ne hikmetse WordPress’te orijinalinde kapalı.

WordPress ana dizininden wp-includes klasörüne girip bluggable.php dosyasının 1585. satırına bakarsanız orada $alt = false kodunu göreceksiniz.

Buradan yola çıkarak artık yorumlarda alt etiketini gösterebiliriz.

Yorumları listelediğimiz kodlar functions.php dosyasındadır büyük ihtimalle. Orada get_avatar kodlarını bulmamız gerekiyor. Yorumcu avatarını çağırdığımız kod

[php]<?php echo get_avatar($comment->comment_author_email); ?>[/php]

Şu şekildedir. Burada yorum yapan kişinin varsa avatarı yoksa sizin seçtiğiniz avatar çağrılırken alt etiketi konmadan gelir. Buna alt etiketi eklemek için yukarıdaki koda eklememiz gereken ise şöyledir.

[php]$alt = true, $safe_alt = $comment->comment_author[/php]

Bu kodları yukarıda verilen kodun parantezi içerisine virgül koyarak eklememiz gerekir. Avatar boyutunu sv göstermek için değişkenler ekleyebilirsiniz farketmez sonuna virgül koyup devam edin. Kodun son hali şu şekilde olacaktır.

[php]<?php echo get_avatar( $comment->comment_author_email, $alt = true, $safe_alt = $comment->comment_author); ?>[/php]

Burada alt etiketini için true demediğiniz zaman yani aktif etmediğiniz zaman gravatarı profili olmayan kişilerin avatarı gözükmeyebilir. Kodu yorum çağırdığınız herhangi bir yerde değiştirebilirsiniz.

alt-etiketi

Yukarıda gördüğünüz gibi artık yorum yapan kişinin ismini avatarına alt etiketi olarak tanımlayabilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 4 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. merhaba ben sitemdeki gravatarlara alt koymak istiyorum seo için sıkıntı oluşturuyor ne yaptıysam olmadı bana yardımcı olurmusun ?
  functions.php hariç 6 dosyada 9 yerde get_avatar kullanılmış preminyum tema olduğu için extra sorun yaşıyorum, bunlardan bir tanesi Authors List sayfa şablonu (template-authors.php)

  ID ), apply_filters( ‘MFW_author_bio_avatar_size’, 60 ) ); ?>

 2. Selamun Aleyküm Hocam.

  hocam temadaki get_avatar kodunu kaldırdım sizin sitedeki gibi yaptım.. fakathala alt resim etiketi yok diye seo analizinde hata veriyor. temanın avatar kodlaması aşağıda. hocam bana bu kodu düzenleyip verebilirmisiz. veya mail atabilirmisiniz..

  <?php printf('%s %s‘, get_avatar( $comment, $size=’75’ ), get_comment_author_link()); ?>

  • Ben şuan yazıda anlattığım şekilde kullanıyorum. Alt etiketiyle ilgili bir sorun oluşmadı. WP güncel. Temanızla ilgili bir durum olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi GARCI Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Nebi GARCI Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Nebi GARCI Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Nebi GARCI M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Nebi GARCI Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?