WordPress Yazıları İçin Kısa Link Oluşturma

30 01 2013 17:31 tarihinde, WordPress kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 5253 okundu

wordpress-urlPlog yazarları için bir şeyler yazmak elbette önemli. Yazar olmanın yanında yazılanları okurlarla buluşturmak da önemlidir. Yazılan her yazının hedeflenen okunmayı yakalaması için abonelerle ve sosyal medya takipçileri ile  içeriği paylaşmak gerekir.

Paylaşım yapmanın bir çok yöntemi vardır. Bazı eklentiler ile direk yazılan konuları sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Ya da abone olan üyelere bazı eklentiler ile otomatik yeni yazıları gönderebilirsiniz.

Tüm bunların yanında bazı yazıları direk elle paylaşmak istediğinizde Twitter gibi karakter sınırı bulunan sitelerde sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda yazılarınızı kısa link oluşturup öyle paylaşırsınız. Bu da biraz zahmetli olabilir.

Tüm yazılarınız için kısa bağlantınızı kendiniz oluşturmanız mümkün. Tinyurl gibi url kısaltma servislerini kullanmak yerine WordPress’in kendi varsayılan kısa linkini tercih etmek bağlantıların daha hızlı açılmasını sağlar.

WordPress’de varsayılan kısa link siteadresi/?p=123 şeklindedir.

Yazının ID’si ile kısa link oluşturmak için single.php dosyasında yazının sonuna ya da dilediğiniz bir yere aşağıdaki kodları girmeniz gerekir.

[php]<input type="text" onclick="this.focus(); this.select();" value="<?php echo home_url(‘/?p=’); the_ID();?>"/>[/php]

Oluşturulan kısa url aşağıdaki gibi olacaktır.

Ya da yazının hemen altında zaten mevcut. Textbox içerisine tıklandığında link otomatik olarak seçilecektir.

Bu şekilde kısa link oluşturup URL  kısaltma servislerinde bağlantı kısaltma ile uğraşmaktan kurtulabilirsiniz. Kolaylıklar..


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 2 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. selamlar ben soyle bısey dusunuyorum kendı sıtemde sıfırdan bır kıasyol lınkı olusturmak ıstıyorum goruslerınız nedır?

  • Ücretsiz ya da ücretli özel kısa bir domain bulmanız gerekir. Mesela muzaf.fr Bu domaini bit.ly adresine yönlendirmeniz gerekir. Orada dns ve diğer yönlendirme adresi evcut. Yönlendirme işlemi aktif olunca WordPress kullanıyorsanız bit.ly eklentisini kurmanız gerekir. Bitly size tüm bağlantıları muzaf.fr/xxxxx şekilnde kısaltarak worpdressin kısa link servisinden verecektir. Bu konuda yazı yazmayı düşünmüştüm ama vaktim olmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Misafir

  Bu problemle karsılastığımda haftalarca uğrasmıs çözememiştim. Sizden aldığım hizmetler de oldu o yüzden aklıma geldiniz sonra ilgilenemeyeceğinizi dusunerek yazmadım. Forumlarda çözüm ararken bir arkadaş bu linki verdi, ve sorun çözüldü. Allah razı olsun. Teşekkür ederim.
 • Nebi Garcı Misafir

  Bilgilendirici bir dökümandı. Teşekkürler.
 • Nebi Garcı Misafir

  Ben yaptım neden olmadı sizce
 • Nebi Garcı M.Tunahan COŞKUN

  Merhabalar, ödemeyi Finansbank hesabınıza aktardım.
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhabalar engelleyen kişinin sayfasına girilmiyor. Id'sini buldum engel kodunu da yapıştırdım ama sayfası olmadığı için farklı birinin sayfasından yapmaya çalıştığım için bu sorunu veriyor. Ne yapabilirim?